Z okazji zjazdu przedstawicieli środowisk kościuszkowskich, jaki miał miejsce w Krakowie w dniu 23 marca br., mieliśmy przyjemność spotkać się i zrobić wywiad prasowy z Panią Agnieszką Król, młodą, pełną energii i inicjatywy działaczką kulturowo-społeczną z okolic Racławic. Odpowiadając na nasze pytania przekazała ona dla „Naszej Gazetki” obszerną relację o swej działalności na rzecz promowania i utrwalania kultury i tradycji narodowej. Oto jej relacja:
Mieszkam blisko Racławic, w Pałecznicy. Od przedszkola, biorąc udział w uroczystościach patriotycznych zabierałam flagę, bo zostałam wychowana w duchu patriotycznym. Obecnie działam w Racławickim Towarzystwie Kulturalnym, w Ruchu Regionalistów RP, organizuję plenery malarskie, na które zapraszam malarzy z kraju i z zagranicy aby uwieczniać te historyczne miejsca póki nie zostały jeszcze całkowicie zmienione. Wznowiłam wydanie książki Włodzimierza Tetmajera „Racławice” oraz kolekcjonerskie wydanie audiobooka. Wydaję różne foldery, informatory, związane tematycznie z tradycją kościuszkowską i Racławicami. Sprawuję pieczę nad Makietą Bitwy Racławickiej oraz Galerią obrazów i rzeźby, która została udostępniona u nas dla zwiedzających w 2002 roku.
Ukończyłam miejscowe Liceum Handlowe, gdzie zdałam maturę. Kontynuuję obecnie dalsze studia pedagogiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Posiadam uprawnienia mistrzowskie w zakresie piekarsko – cukierniczym, ponadto ukończyłam Studium Pszczelarskie i Turystykę.
Ojciec mój – Janusz Król, poznał mamę – Danutę Kumor w Busko – Zdroju i zakupił dla niej gospodarstwo w Niezwojowicach, w którym zamieszkali. Był to budynek dawnej szkoły, kiedyś majątek dworski przebudowany przez rodziców w latach 80-tych i stanowiący centrum życiowe naszej rodziny. Wychowałam się tam wraz z siostrą Anią. Rodzinne gospodarstwo ma powierzchnię 5 ha, w którym prowadzimy hodowlę gęsi, kur zielononóżek i innego drobiu, a ponadto na powierzchni 2 ha naturalnych stawów, hodowlę karpia królewskiego. Prowadzimy też pasiekę 40 rojów pszczelich rozlokowaną w dwóch miejscach, część u nas w Niezwojowicach, część w rodzinnej posiadłości mojej mamy pod Buskiem-Zdrój.
Przy domu rodzinnym, w którym mieszkam zostały zaadoptowane pomieszczenia gospodarcze, w których mieści się wystawa Makiety Bitwy Racławickiej i Galeria obrazów spełniające funkcje edukacyjno- historyczne. W domu, w którym kiedyś była szkoła urządziliśmy Muzeum Edukacyjne, a w innych czterech pokojach Muzeum Pszczelarstwa, które obecnie jest w rozbudowie. Planujemy jeszcze odtworzenie starej kuźni i warsztaty kowalstwa. Prowadzimy na bazie Makiety dla dzieci i młodzieży szkolnej lekcje historii. Na bazie uli poglądowych (i też prawdziwych) prowadzimy lekcje praktycznej hodowli pszczół, a uczestnicy warsztatów poznają właściwości i rodzaje miodów, pyłku kwiatowego oraz mogą samodzielnie wykonać świece z wosku pszczelego. W Muzeum Edukacji prowadzimy naukę kaligrafii i pisanie gęsim piórem. Przy domu urządziliśmy Ogródek Edukacyjny, aleję lipową i ścieżkę zdrowia.
Mój ojciec – Janusz Król – jest z wykształcenia rolnikiem. Od lat młodzieńczych kolekcjonuje starocie, książki związane z historią ziemi Racławickiej. Pierwsze swoje prywatne muzeum założył w domu rodzinnym Dworze w Lelowicach – Kolonii. Oprócz pracy zawodowej jako przedsiębiorca, którą wykonywał przez 40 lat pasjonował się i nadal się pasjonuje historią i tradycją rodzimego regionu, a jako radny gminy Racławice – Pałecznica, również i działalnością społeczną.
Pomysł wykonania Makiety bitwy pod Racławicami zrodził się u niego podczas Targów Sztuki Ludowej na Krakowskim Rynku, gdzie zakupił od ludowego rzeźbiarza figurkę kosyniera dla wnuczka. Był to pierwszy krok w realizacji przedsięwzięcia i wykonania dużej makiety przedstawiającej zwycięską bitwę Tadeusza Kościuszki stoczoną 4 kwietnia 1794 roku pod Racławicami. Kontynuując to postanowienie, ojciec mój rozpoczął poszukiwania rzeźbiarzy, którzy by wykonali postacie w zaplanowanej skali usytuowane na platformie obrotowej obrazującej ukształtowanie terenu i sceny bitwy. Część wykonanych figurek wymagała pracy artystów plastyków, malarzy, którzy mieli za zadanie odtworzyć poszczególne formacje żołnierzy aby ich mundury odzwierciedlały ubiory wojskowe z XVIII wieku. Mając za wzór wykonane i pomalowane postacie oraz zdjęcia z Panoramy Racławickiej wrocławskiego Muzeum przystąpiono w rodzinie do akcji rzeź bienia i malowania figurek. Wykonawcami około 100 postaci był mój tato i członkowie rodziny. Na całej powierzchni makiety 40 m2 rozmieszczono zaplecze pola bitwy, zabudowania wsi Janowiczki, kryte strzechą chaty, wozy, konie, płoty, ule, scenę z krzyżem i postać starego weterana, modlące się kobiety, księdza oraz lazaret polowy usytuowany we wsi Dziemiężyce. Armaty wykonane z mosiądzu, ojciec zakupił od prywatnych kolekcjonerów, a wozy i skórzaną uprząż dla koni wykonał samodzielnie. Prace przy makiecie trwały kilka lat, a zaangażowanych w nie było kilkunastu artystów praktycznie z całej Polski, a także z Ukrainy. Obraz dworku Kościuszki (olej/płótno) otrzymaliśmy jako dar od grupy dzieci, które nas odwiedziły w czasie pięciodniowej kolonii.
W kwietniu 2010 roku nastąpiło uroczyste otwarcie „Makiety Bitwy Racławickiej.” Współpracując z dyrektorem wrocławskiego Muzeum gdzie jest eksponowana Panorama Racławicka panem Nowakiem, opracowaliśmy 20 minutową narrację obrazującą słownie przebieg bitwy w wykonaniu krakowskiego aktora Krzysztofa Góreckiego.
Kontynuując pasję mojego ojca 2 listopada 2012 roku zarejestrowałam miejscową Fundację Tradycji Kościuszkowskiej, która ma na celu utrwalanie więzi między Polską a rodakami mieszkającymi poza granicami naszego kraju. Poprzez programy edukacyjne oraz wymianę kulturalno–naukową, chcę promować także polską kulturę i sztukę, chronić dobra kultury i dziedzictwo narodowe, podtrzymywać i upowszechniać tradycję i rozwój świadomości narodowej, utrwalać poczucie Polskości i jej patriotyczne korzenie. Poszerzając zakres odbiorców też spoza Polski, nawiązałam współpracę z wybitnym aktorem, Andrzejem Sewerynem, który nagrał dla nas tekst w języku polskim i francuskim jako podkład dźwiękowy pozwalający głębiej przeżywać przebieg racławickiej batalii. Pragnę dodać, że jest również nagrana wersja w języku angielskim i czeskim a przetłumaczone i przygotowane do nagrania są wersje: niemiecka, włoska, ukraińska i rosyjska.
Mając na uwadze ochronę przyrody w kwietniu 2015 r. zarejestrowana została na mój wniosek przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Muzeum Pszczelarstwa, w którym wystawione jest m.in. 5 obrazów. Jeden z nich (ulubiony przez dzieci) opowiada o życiu rodziny pszczelej wciągu roku, a 10 minutowy podkład nagrany przez aktora Krzysztofa Góreckiego przenosi oglądających w świat pracujących pszczół.
Makieta Bitwy i Galeria obrazów były wystawiane przez okres miesiąca w Muzeum Wsi Kieleckiej, w Tokarni oraz w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie, w Liceum Ogólnokształcącym im. B. Nowodworskiego oraz w dawnym budynku dworca PKP w Krakowie, a ponadto w Domu Towarowym „Skarbek” w Katowicach, w Europejskiej Galerii Sztuki Millenium Hall w Rzeszowie, i oczywiście w Racławicach, w domu parafialnym przy kościele.
Galeria składająca się 36 obrazów – ilustracji do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza (85×95 olejna płótnie), autorstwa Józefa Juszczyka, była wystawiana przez 12 dni z czytaniem przez lektorów w sanatorium w Busku – Zdroju, również w Szczawnie Zdroju w „Domu Zdrojowym”, także w Krakowie w Teatrze im. Juliusza Słowackiego oraz na krakowskim rynku wokół pomnika Mickiewicza w dniu 24 grudnia 2015 r.
Mamy również małą galerię w liczbie 18 obrazów (olej, płótno, 30×40), do której wchodzą malarskie ilustracje do powieści Włodzimierza Tetmajera „Racławice” oraz inne obrazy i płaskorzeźby o polskiej tematyce historycznej.
W 2015 r., z inicjatywy ojca powołałam komitet budowy (usypania) kopca im. Jana Pawła II w Racławicach. Teren pod usypanie kopca (2 ha) chce przekazać wójt Gminy Racławice. W chwili obecnej są opracowywane plany budowy i uzbrojenia terenu.
W 2013 r. zakupiłam grunt 4.20 ha w Racławicach z myślą zbudowania pomieszczenia Muzeum Tadeusza Kościuszki. Na części pozostałej planuję urządzić Park- Mapę Pielgrzymek do Polski Jana Pawła II. Tworzyć go będą kompozycje różnokolorowych krzewów i roślin obrazujące, miejsca pobytu i daty pielgrzymek Papieża wraz z herbami miast, które odwiedził.
Pragniemy aby obraz „Powitanie Ojczyzny JP II” podczas Jego pielgrzymki do Polski, upamiętniający ucałowanie ziemi z pól bitewnych Racławic przez Ojca Świętego w dniu 16 sierpnia 2002 roku – trafił w formie obrazka-pocztówki z przyklejoną tą cząstką ziemi za pośrednictwem „Naszej Gazetki” również do Rodaków żyjących poza Krajem, a rozrzuconych po całym świecie.
Rozmawiał Jan A. Konopka
Od Redakcji: Dla osób i instytucji zainteresowanych promowaniem działalności Pani Agnieszki Król podajemy jej adres mailowy: ag-kr@tlen.wp
Z a p r a s z a m y na strony internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego www.mkidn.gov.pl, na której znajduje się wykaz dzieł sztuki utraconych przez Polskę w wyniku II wojny światowej. W wyniku dotychczasowych działań kilka dzieł udało się odnaleźć na terenie Szwajcarii.