Tegoroczne spotkanie przedstawicieli środowisk kościuszkowskich odbyło się w Krakowie w dniu 23 marca. Głównym organizatorem spotkania był Komitet Kopca Kościuszki, którego przewodniczącym jest p. dr Mieczysław Rokosz, a jego zastępcą p. Leszek Cierpiałowski. Uczestnicząc w tym spotkaniu mieliśmy okazję, – p. Tadeusz Kilars ki (główny koordynator Komitetu „Kościuszko 2017”) wraz z autorem niniejszego tekstu (delegatem Muzeum Kościuszki w Solurze) – odwiedzić ponownie „krakowskie” miejsca pamięci Kościuszki.
Były to, obok miejsc pamięci istniejących w samym Krakowie (pomnik, tablice pamiątkowe, kopiec, aleja), świadectwa pamięci Kościuszki istniejące w Miechowie, a zwłaszcza w Racławicach oraz okolicznych mniejszych miejscowościach, jak Janowiczki, Drzemieszyce, Niezwojowice.
Przed południem, wspomnianego dnia, odbyło się najpierw uroczyste składanie wieńców przy płycie na Rynku Głównym upamiętniającej złożenie w tym miejscu przysięgi przez Tadeusza Kościuszkę w 1794 r. (24 marca). Wieńce złożyli przedstawiciele Władz miejskich, Konsul Stanów Zjednoczonych, oraz liczni reprezentanci środowisk kościuszkowskich, przybyli również z Białorusi. Obecność warty honorowej Wojska Polskiego była wyrazem doniosłości całej ceremonii. Po odczytaniu tekstu przysięgi, wystąpił zespół młodzieżowy recytując fragmenty tekstów o Kościuszce. Po czym wszyscy udali się do znajdującej się, po drugiej stronie Rynku, Bazyliki Mariackiej na chwile skupienia przed ołtarzem N.M. Panny, gdzie Naczelnik powtórzył, w dzień później, przysięgę w otoczeniu członków swego sztabu. Z kolei udaliśmy się razem na uroczystą Mszę św. do Kościoła O.O. Kapucynów. Tu, w Kaplicy Matki Bożej Loretańskiej, przed złożeniem przysięgi na Rynku krakowskim, Kościuszko dał poświęcić swą szable Naczelnika. Okazała tablica, umieszczona u stóp ołtarza, upamiętnia ten akt.
W godzinach popołudniowych odbyło się oficjalne posiedzenie w sali spotkań przy Kopcu Kościuszki. Obrady otworzył i nimi kierował p. dr Rokosz. Głos zabierali kolejno reprezentanci odnośnych ośrodków kościuszkowskich przedstawiając plany i propozycje obchodów na przyszły rok z okazji 200-nej rocznicy śmierci Kościuszki. Z naszej strony przedłożyliśmy na posiedzeniu projekt założenia w roku jubileuszowym 2017 Międzynarodowego Forum Wspólnot Kościuszkowskich z główną siedzibą w Krakowie.
Obrady toczyły się w duchu przyjaźni i ze świadomością potrzeby wspólnego działania dla dalszego utrwalania tradycji związanych z postacią Naczelnika Narodu.
Następnego dnia objeżdżaliśmy obydwoje szlaki pamięci Kościuszki poza Krakowem. Ten objazd samochodowy zawdzięczaliśmy p. Eugeniuszowi Skoczeniowi, wielce zasłużonemu od lat prezesowi Racławickiego Towarzystwa Kulturalnego, oraz p. Agnieszce Król, wybitnej, młodej działaczce i organizatorce miejscowego życia kulturalnego (jest ona m.in. współzałożycielką i prezesem Fundacji Tradycji Kościuszkowskich w Racławicach).
W Miechowie zwiedziliśmy m.in. Dworek „Zacisze” gdzie wystawiona jest Mała Panorama Racławicka. Jest to wierna reprodukcja kolorowa (w wymiarach pomniejszonych) słynnej Panoramy znajdującej się we Wrocławiu. W „Zaciszu” było poprzednio, przez kilkanaście lat, „pierwsze w Polsce” Muzeum Kościuszkowskie (założone w 1981 r. przez miejscowe PTTK), ale z wyższych przyczyn, po niedawnym odrestaurowaniu Dworku, zostało niestety usunięte.
Na polach bitwy racławickiej, mieliśmy okazję odnowić nasze wspomnienia widokiem z Kopca Kościuszki na Górze Zamczysko w podracławickich Janowiczkach, patrząc na miejscowy pomnik z waleczną postacią Bartosza Głowackiego (rzeźba Mariana Koniecznego), stojąc u stóp słynnego z Panoramy Racławickiej Krzyża przydrożnego na wzgórzu w Dziemierzycach (postawiony w 1994 r. w 200-tną rocznicę Insurekcji, na miejscu krzyża zniszczonego „zębem czasu”), czytając napisy na tablicy miejscowych mogił kosynierów i żołnierzy poległych „w walce o wolność i niepodległość Polski”, dotykając w parku dworskim w Janowiczkach pnia sędziwej lipy (ponad 300 lat), pod którą miał odpoczywać po bitwie Naczelnik Kościuszko, oraz oglądając wspaniałą „Makietę Bitwy Pod Racławicami” (powierzchnia 40 m², o przekątnej 7m) i obrazy tematyczne „Galerii Racławickiej” w podracławickich Niezwojowicach. Kończyliśmy nasz objazd odwiedzeniem racławickiego Kościoła pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła z XVIII w. (poprzedni, drewniany był z XIV w.). Barokowe jego wnętrze upiększa ołtarz Królowej Polski Jasnogórskiej. Dzwon kościelny, odlany w 1776 r., bił na trwogę, gdy nadciągały wojska rosyjskie na pola racławickie w 1794 r., a następnie głosił po bitwie zwycięstwo wojsk polskich.
Wspominamy również nad wyraz mile spędzony czas u Państwa Królów w Niezwojowicach. P. Janusz Król, radca gminny, jest niezwykle oddanym działaczem na rzecz tradycji kościuszkowskich. Jest on m.in. głównym inicjatorem i współwykonawcą wspomnianej wyżej „Makiety Bitwy Pod Racławicami”. Powróciliśmy do Szwajcarii pod wrażeniem niezwykłego dynamizmu ducha i czynu naszych Rodaków.
Kończąc dodam jeszcze, że w przyszłym jubileuszowym roku, który będzie, „Rokiem Kościuszki” (zgodnie z uchwalą UNESCO), odbędzie się w Krakowie, na Politechnice im. Tadeusza Kościuszki, ponowny zjazd przedstawicieli środowisk kościuszkowskich w ramach Konferencji naukowej poświęconej polskiemu Bohaterowi. Będzie ona zwołana i prowadzona pod kierunkiem p. Prof. dr hab. Marii J. Zychowskiej, przewodniczącej Komitetu Naukowego Politechniki i p. Prof. dr hab. Andrzeja Białkiewicza, Prorektora Politechniki.
J.A. Konopka