Drogie Rodaczki i Rodacy na gościnnej, szwajcarskiej ziemi!
Rok był niezwykły, a wydarzeniami w naszym polsko-szwajcarskim świecie można by obdarzyć całą dekadę. Przede wszystkim wszyscy razem licznie świętowaliśmy 200-lecie śmierci Tadeusza Kościuszki, zaszczycił nas Marszałek Senatu RP, a wspaniała Polonia z Solury, Zuchwilu, Vezii i przybyła ze wszystkich innych części Szwajcarii, stanęła na wysokości zadania. Dziękuję jej z całego serca! Przy okazji dowiedzieliśmy się, że nie wszystko jest dane raz na zawsze i pamięci o wielkich bohaterach narodowych, nawet tak wielkich jak Kościuszko, też trzeba skutecznie bronić. Życzę Państwu zawsze takiej skuteczności i tak wielkiego zapału we wszelkich działaniach!
Było jeszcze jedno wielkie wydarzenie – w tym roku dzięki naszym dziennikarzom, historykom i dzięki skromnemu wkładowi naszych dyplomatów – dowiedzieliśmy się o nieznanym nam dotychczas akcie polskiego bohaterstwa. Dziś możemy już z całą pewnością stwierdzić, że mój wielki poprzednik Aleksander Ładoś i jego dyplomaci, Juliusz Kühl, Stefan Ryniewicz i Konstanty Rokicki, uratowali wespół z naszymi żydowskimi współrodakami kilkaset osób z Holocaustu. Życzę Państwu i sobie, aby ta historia, o której tak pięknie pisze w tym numerze nasz dyplomata Jędrzej Uszyński, napełniała nas stale dumą z Polski i wzmacniała to, co w naszej Ojczyźnie najpiękniejsze – bohaterstwo, ofiarność, otwartość i altruizm.
Nie tylko historia, ale i teraźniejszość! Dwadzieścia lat skończyło Archivum Helveto-Polonicum, skarb współczesnej historii Polski. Życzę jego twórcom, przyjaciołom i bywalcom, kolejnych dekad tak wielkiego zapału i zaangażowania, jakimi się dotychczas wykazywali.
Wielkim wydarzeniem 2017 roku była też wciąż trwająca walka o przyszłość Muzeum Polskiego w Rapperswilu. Gorąco życzę kierownictwu Muzeum i wszystkim nam, zaangażowanym w utrzymywanie naszego skarbu narodowego, aby nadchodzący rok, Rok Niepodległości, był również rokiem długo oczekiwanego przełomu. Nie ma możliwości, abyśmy pozwolili na zamiecenie sprawy 150-letniego zabytku i symbolu Polonii pod dywan!
Życzę Państwu również wiele miłości i wzajemnego zrozumienia. Zważywszy na nadchodzący Rok Niepodległości, w którym chcemy pokazać się jako prawdziwa Wspólnota, życzę każdemu z nas umiejętności wyjścia do drugiego człowieka, zrozumienia jego intencji, pojednania, a jeśli potrzeba – przebaczenia.
Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia połączą państwa Rodziny z tym bliskimi, którzy pozostają w Kraju i niech będą pełne radości i spokoju.
Jakub Kumoch
Ambasador RP