POWRÓT  DO  OJCZYZNY

Generała Brygady Bolesława Wieniawy Długoszowskiego

 

W obskurnej części jednego z nowojorskich cmentarzy jest zapomniana  żołnierska mogiła tragicznie zmarłego Generała Brygady Bolesława Wieniawy Długoszowskiego. Dla tych co go znali osbiscie i zapomnieli, nie ważnym jest gdzie jego prochy się znajdują. Dla tych co o nim tylko słyszeli to też obojętne. Natomiast dla Polski i przyszłych pokoleń ludzie pokroju Wieniawy nie mogą ulec zapomnieniu. Prochy Generała winny być zwrócone Ziemi Ojczystej gdzie należny szacunek dla pamięci tego człowieka zostanie oddany. Oddany zgodnie z Polskimi zwyczajami i z Polską tradycją.

 

 

Zwracam się do wszystkich, którym ta tradycja przemawia do serca aby w swoim zakresie sprawę przeniesienia prochów Generała Wieniawy odpowiednio nagłośnili w swoich środowiskach. Poprzez działania w sferach kultury, w sferach historii, w sferach  wydawniczych i innych w wielkim stopniu oddziałowujecie Państwo  na świadomość społeczną w Kraju jak i za jego granicami. Nie zapomnijmy, że Ojczyzna to ziemia i groby. Zwróćmy Ojczyźnie pro-chy Generała Wieniawy Długoszowskiego. Jako Naród nie pozwólmy o nim zapomnieć, bo ąNarody tracąc pamięć, tracą życie.

 

Zwróciłem się w tej sprawie do Instytutu Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku. Odpowiedzi nie dostałem.(…). List mój nie wymaga komentarza.

 

Michael R. Milford  (Osoba prywatna)

71-17 Harrow Street  Forest Hills, New York 11375  USA