Listy do Redakcji… Listy do Redakcji… Listy do Redakcji… Listy do Redakcji…

 

Urząd Miejski w Łowiczu

99-400 Łowicz, Stary Rynek 1 Polska

tel. +48 46 830 91 51-52  fax +48 46 830 91 60

http://www.um.lowicz.ids.pl

Szanowni Państwo,

Z radością i serdecznością pozdrawiam Państwa z Łowicza - miasta, które od pradziejów było kolebką i ostoją polskości. Historia była dla nas łaskawą - mimo licznych zawirowań ocaliła świadectwa życia, pracy i zwyczajów wielu pokoleń. Pozwoliła przetrwać wielu pamiątkom, których skromną cząstkę chciałbym Państwu zaprezentować - mogę to uczynić za pośrednictwem poczty elektronicznej. Żałuje, że tą drogą nie jestem w stanie przekazać niepowtarzalnej atmosfery Łowicza, ale ufam, iż los okaże się hojny wobec obydwu stron i będę mógł, goszcząc Państwa w naszym grodzie, przekonać Was jak niezwykłe jest to miasto.

(…) Intencją mojego listu jest odnalezienie Polaków, których mógłbym zainteresować zrodzoną niedawno inicjatywą utworzenia Domu Polonii w Łowiczu.  Funkcjonował by on w formie sal muzealnych, w których byłyby zgromadzone rożnego typu pamiątki - poczynając od luźnych zapisków, poprzez listy, odznaczenia, bibeloty, na przedmiotach codziennego użytku kończąc. Może wśród Państwa są osoby albo organizacje, które zechciałyby nam w tym pomóc i włączyć się w to przedsięwzięcie. Jestem przekonany, że z Państwa życzliwa pomocą moglibyśmy stworzyć w Łowiczu - sercu polskiej kultury i folkloru - oryginalne miejsce pamięci tych, którzy mieszkając daleko, zaistnieją w ten sposób wśród nas. Jesteśmy gotowi do spisywania losów naszych emigrantów, co dla nas byłoby ciekawa lekcja historii i ludzkich doświadczeń a dla wielu Emigrantów szansa na uwiecznienie własnych przeżyć i historii własnej rodziny. Byłbym wielce zobowiązany za rozpropagowanie tej inicjatywy. (…)

 

Wszelkich szczegółowych informacji udziela Wydział Analiz i Promocji Urzędu Miejskiego w Łowiczu promocja@fk.lowicz.pl lub tel. + 48 46 830 91 18.

 

Serdecznie Państwa pozdrawiam, życzę wszelkiej pomyślności

Z wyrazami szacunku  

                                               Ryszard Budzałek - Burmistrz Miasta Łowicza