"Co wydarzyło się w Polonii szwajcarskiej w 2001 roku…"

 - takie pytanie zadał mi p. Wawrzyniec Pater  z popularnej witryny interentowej Wirtualna Polska. Sięgnąłem więc po ubiegłoroczne wydania NG by ponownie uświadomić sobie  jak wiele dzieje się w naszej malej (w porównaniu z innymi krajami) emigracyjnej społeczności. Jeśli pominąłem kogoś w poniższym kalendarium - przepraszam, nie  było to wynikiem zlej woli, ale bądź braku informacji w NG bądź  niewiedzą.

 

W noc Sylwestrowa 2000 odszedł  wielki przyjaciel Polski i Muzeum Polskiego w Rapperswil p. Hans Rathgeb. Przez cały styczeń w kinie Studio-4 w Zurychu odbywał się przegląd filmów  Andrzeja Wajdy w oryginalnej wersji językowej i napisami w jęz. niemieckim. W tym też miesiącu nasz wspaniały erudyta prof. Zbigniew Pląskowski  zostaję odznaczony Medalem Honorowym Polonia Semper  Fidelis.

 

Karnawał to II Bal Polonii w Regensdorf organizowany przez Zespól "Piast". To także Bal przebierańców w Bazylei, podczas którego najstarsza klasa polskiej szkoły Gosi Lityńskiej przygotowała  aukcję dzieł sztuki.

 

Z końcem kwietnia 2001 r. zakończył swoją misję jako  Ambasador RP w Szwajcarii Jego Ekscelencja p. Marek Jędrys. Następcą zostaje mianowany  dr Jerzy Margański.

 

W maju zmarł następny wielki przyjaciel Polski  i Polaków - dr Max Keller. W maju przekazujemy na konto  Darii Mazur, dziecka, które urodziło się bez rączek kwotę 3560.92 USA $. Polonia Kanadyjska dołącza 8450  USA $..

 

Dzień Dziecka w Ambasadzie. Przedstawienia polskich  szkol z Zurychu, z Fryburga i z Bazylei.

 

Od  czerwca do października w Muzeum w Rapperswil wystawa "Gobeliny i kolaże" Sławy Launay  z Mougins nad Lazurowym Wybrzeżem. W tymże Muzeum  w sierpniu wystawa dokumentacyjna o "Malej ojczyźnie śląskiej" p.t.:  "SZCZESC BOZE" przygotowana przez Lorenzo Castore artystę fotografika z Rzymu.

 

Powódź letnia w Polsce… rozpoczynajmy akcję pomocy powodzianom. Mord w Jedwabnem w czasie wojny i wulkan emocji teraz. Kiedy zrozumiemy, że nigdy nie będzie wzajemnego poszanowania i normalnych stosunków międzyludzkich dopóki będziemy się w zarzutach opluwać i wzajemnie upadlać?

 

Sierpień Min. Spraw Zagranicznych RP, p. Prof. Władysław Bartoszewski gościem Muzeum Polskiego w Raperswilu, gdzie wręcza Złoty Krzyż Zasługi RP p. Annie Pio­trowskiej twórczyni Biblioteki Polskiej w Rapperswil. Odznaczona zostaje również p. Nina Kozłowskia z Monachium znana tłumaczka literatury polskiej na język niemiecki. W Bernie  wygłasza  prof. Bartoszewski wykład na temat wejścia Polski do Unii.

 

Początek września i "Pieczenie prosiaka" organizowane przez Towarzystwo "Dom Polski" w Zurychu, któremu prezesuje p. Andrzej Nurkowski. To już wieloletnia tradycja bardzo dobrej zabawy.

Barbarzyński akt terroryzmu w Nowym Jorku, u nas spotęgowany krwawą łaźnią jaką urządził 16 dni później w mieście Zug, w budynku Rady Kantonalnej 57-letni szaleniec. 3 kobiety i 11-tu mężczyzn straciło swoje życie. W tym samym miesiącu w Solurze 23 doroczna sesja Stałej Konferencji Muzeów, Bibliotek  i Archiwów Polskich na Zachodzie z okazji której ma miejsce wystawa w Starej Zbrojowni (Altes Zeughaus) w Solurze p.t. „Zwyciężeni lecz nie pokonani“, o internowaniu 2.DSP i 1.DG w Szwajcarii w latach 1940-45. Dwóch zasłużonych działaczy odchodzi na zawsze - Janusz Rakowski i Jerzy Rucki. Jest to bolesna i niepowetowana strata dla emigracji polskiej nie tylko w Szwajcarii. W październiku w Steinhausen odbywa się zorganizowana przez już nieobecnego Jerzego Ruckiego ostatnia uroczystość odsłonięcia Kamienia Pamiątkowego w miejscu gdzie pracowali polscy internowani w czasie wojny

 

Wybory w Polsce. Znamienne wyniki  głosowania… po raz pierwszy w Szwajcarii najwięcej - bo 72 glosy, zdobywają  postkomuniści  z Unią Pracy.

 

Od października do lutego 2002 w Miejskiej i Uniwersyteckiej Bibliotece w Bernie wystawa " Solidarność 1980 w Polsce  -  18 dni, które wstrząsnęły światem".

 

W listopadzie jak zwykle bogaty 7-my Miesiąc Kultury Polskiej zorganizowany przez Towarzystwo Polskie w Winterthur pod prezesurą Wieslawa Siewczyka. W Zurzach wystawa artystyczna Agnieszki Tyblewskiej, w Adliswil - Norberta Paprotnego.

 

W  grudnia w Winterthur  "Z tangiem i walcem przez stulecia"  Spotkanie z piosenką  w rytmie tanga i walca w wykonaniu kabaretu "Trzy Na Stu" z konferansjerką Grażyny Pietkiewicz..   

 

Oczywiście regularnie obchodzone są w Zurychu, Bernie i w Kantonie Ticino nasze święta narodowe - 3-gp Maja i 11 Listopada. W Zurychu podczas takiej uroczystości znakomicie zaprezentowali się młodzi studenci - Justyna Danczowska (fortepian) oraz  Lech i Sebastian Uszyńscy (skrzypce i wiolonczela),  o których z całą pewnością usłyszy jeszcze świat .

 

Należy wspomnieć rozległą działalność Polskiej Misji Katolickiej w Marly z Rektorem - ks. dr. Krystianem Gawronem na czele oraz Polskiej Misji Katolickiej w Zurychu prowadzonej przez ks. Włodzimierza Czerwinskiego.

 

I jeszcze o dwóch ośrodkach propagujących Polską Kulturę w Helvecji. Klub Milośników Żywego Słowa  Barbary Ahrens - Młynarskiej w swoim Jubileuszowym 15-leciu działaności gościł Krzysztofa Zanussiego, Krzysztofa Daukszewicza, Marka Kotańskiego, Leszka Piskorza, zamykając rok wspaniałym recitalem autorsko - kompozytorskim Wojciecha Młynarskiego i Janusza Senta..

 

"Piwnica u Inez" w Baden prowadzona przez małżeństwo Inez i Feliksa Naglickich gościła w minionym roku w swoich progach znakomitego aktora Teatru Starego w Krakowie  Jana Nowickiego, znaną autorkę Kabaretu Telewizyjnego - Olgę Lipińską, aktorkę Marię Nowatorską - obecnego dyrektora Teatru Polskiego w Toronto oraz Bogdana Łazukę i Czesława Majewskiego, kończąc rok recitalem niezapomnianej Sławy Przybylskiej i gawędami Jana Krzyżanowskiego.

 

Czy to już wszystko. Na pewno nie. Nie zapominajmy o Muzeum Kościuszki w Solothurn z pp.Benedyktem Drewnowskim i Janem Konopką, które jako jedno z pierwszych zorganizowało pomoc dla powodzian. Działa Muzeum Paderewskiego w Morges z p. Ritą Rosenstiel i Muzeum w Muri p. Zygmunta Stankiewicza. O Muzeum Polskim w Rapperswil  pod kierunkiem p. Janusza Morkowskiego i p. Teresy Sandoz już pisa­łem. Dobrą robotę czyni p. Jacek Sygnarski i Fundacja "Polonicum-Helveticum". Jest Radio Lora i Antena Literacka p. Jana Stanisława Skorupskiego. Jest Koło Żołnierzy 2 DSP  i p.Henryk Węgier-Keller, Stowarzyszenie Polskich Kombatantów - Koło Tesyn z Prezes p Krystyną Czerską, Stowarzyszenie Polskie w Genewie i p.  Danuta Nowakowska, Towarzystwo Chopina w Bazylei  i p. Alicja Masan, raz w miesiącu w kawiarni "Vis a Vis"  spotykają się członkowie Towarzystwa Polskiego w Zurychu, któremu prze­wodzi p. Zbigniew Bem, jest  i  ZOP pod kierunkiem p. Jana Pyszko.

I oczywiście publikuje (także w wersji internetowej) Nasza Gazetka - pismo założone przez Tadzia Wojnarskiego w 1973 r., za rok obchodzące 30-sto lecie swojego istnienia. Czyż to nie jest piękny  jubileusz w służbie Rodakom?!!!

Tadeusz  M. Kilarski