Rok Jubileuszy

 

W natłoku imprez i inicjatyw kulturalnych umknął uwadze naszej prasy polonijnej, a tym samym pewnie i czytelnikom, że od ponad roku polonijna kultura zubożała o zespół prezentujący folklor polski w Szwajcarii. Zespół „Polanie” o wspaniałym dorobku i tradycjach zaprzestał działalności i dołączył do zespołu „Piast”. Połączenie zespołów odbyło się bezboleśnie. Nowy (stary) Piast łączy tradycje, członków i mienie obydwu Zespołów. Za lata wspaniałej działalności (czasami także konkurencji) chciałbym tancerkom i tancerzom Zespołu Polanie serdeczne podziękować. Szczególne podziękowanie należy się Andrzejowi Nurkowskiemu, wieloletniemu kierownikowi Polan. Uważam, że niewiele jest osób w naszym środowisku polonijnym, których zasługi dla krzewienia kultury polskiej w Szwajcarii można z zasługami Andrzeja porównać.

Rok 2002 jest rokiem jubileuszowym dla obydwu Zespołów: 30-lecie Polan i 20-lecie Piasta. W sumie 50 lat ludowych tańców polskich w Szwajcarii. Chcemy aby w tym jubileuszowym roku tańce i folklor polski w najlepszym wydaniu stały się bliższe Polonii oraz publiczności szwajcarskiej. Na nasze zaproszenie gościć będzie w Szwajcarii w dniach 31.08 – 8.09 wspaniały 50-cio osobowy zespół Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy” z Mielca. Jest to jeden z najlepszych aktualnie zespołów polskich prezentujący folklor na najwyższym poziomie, a który w roku obecnym obchodzi 50-ty rok działalności. A więc w sumie 100 lat ludowej kultury polskiej w Szwajcarii. Finałowym akcentem obchodów będzie bal „raz na ludowo” w hali widowiskowej w Volketswil, na który zapraszamy wszystkich a przede wszystkim byłych członków obydwu Zespołów. Po występie, tańce przy oryginalnej polskiej kapeli.

                                                                                                              Henryk Wojtaś


Ps. Będziemy wdzięczni wszystkim osobom i firmom, które chciałyby nam pomóc organizacyjnie (występy) lub finansowo w przyjęciu i utrzymaniu zespołu „Rzeszowiacy „ Prosimy kontaktować się z Andrzejem Bandomirem pod nr. Tel. 056 401 63 51 lub z innymi człon­kami zespołu Piast.