Listy do Redakcji… Listy do Redakcji… Listy do Redakcji… Listy do           Redakcji…

 

Z dużym zainteresowaniem przeczytałem numer l/2002r. "Naszej Gazetki". Prócz wielu rozważań na aktualne tematy, niewątpliwie interesujące zarówno "szwajcarskich" jak i wszystkich innych Polaków, są tam ciekawe noty historyczne, które przybliżają nam Kraj poprzez ukazanie przeszłości zarówno miejscowości jak i obywateli.

 

Niestety zawiodłem się bardzo na sprawozdaniu Pana Redaktora p. t. "Co wydarzyło się w Szwajcarii w 2007 roku..." Nie ma tam ani słowa o Polonii Szwajcarii francusko-języcznej. Czy nas nie ma, czy też nie jesteśmy warci wzmianki?

 

Właśnie 11 grudnia 2001 roku obchodziliśmy 15-lecie Klubu Literacko-Artystycznego w Genewie, prowadzonego przez założycielkę p. Danutę Mentha-Żmigrodzką oraz p. Zofię Stryjeńską. Przy tej okazji odbyło się spotkanie ze znakomitym aktorem Andrzejem Sewerynem. Poprzednio, (...) w ub.r. odbyło się 6 innych spotkań, a mianowicie:

- z Wojciechem Pszoniakiem, z Krzysztofem Zanussim, z senatorem Edwardem Wende, z Leszkiem Piskorzem (Teatr Stary, Kraków), z prof. Leszkiem Kołakowskim (to spotkanie było zorganizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Polskim w Genewie, o którego działalności również brak jakiejkolwiek wzmianki), ze Sławomirem Mrożkiem.

 

Sprawiedliwości stałoby się zadość, gdyby Pan Redaktor zechciał w następnym numerze Naszej Gazetki zamieścić kilka słów na ten temat.

 

z Poważaniem  -  Dr hab. inż. Marek Stefański

 

Szanowny Panie

Oczywiście, że istniejecie i jesteście warci nie tylko wzmianki, tylko... W swoim tekście napisałem: „Sięgnąłem więc po ubiegłoroczne wydania NG..” I dalej „Jeśli pominąłem kogoś w poniższym kalendarium - przepraszam, nie  było to wynikiem złej woli, ale (...) braku informacji w NG.”. No właśnie – brak informacji!!! Dużo się dzieje w części francuskiej i nikt o tym nie pisze, nikt nic nie przesyła do redakcji. Jedynie prof. Venulet od czasu do czasu ubarwia NG swoim gawędziarskim piórem i dr. Falkowski komentuje wydarzenia w Polsce.  Inni milczą...

 

   Z poważaniem – Tadeusz M. Kilarski – Red. Naczelny NG