Z historii polonijnego zespołu tańca i pieśni “Piast”

 

Zespół założyli 20 lat temu Irena i Piotr Pląskowscy. Nosił on nazwę „Kujawy”. Piotr – szwajcar polskiego pochodzenia – zafascynowany polskimi tańcami, poświęcał cały swój entuzjazm oraz wolny czas szkoląc pierwszych tancerzy. Skład Zespołu był wówczas zdecydowanie międzynarodowy.

 W roku 1987 Piotr Pląskowski zrezygnował z prowadzenia Zespołu. Nowym kierownikiem i choreografem został Jurek Banaś. Grupa uformowała się na nowo przyjmując nazwę „Towarzystwo Taneczne PIAST”. Skład Zespołu i repertuar ulegał dalszym zmianom. Przychodziło więcej Polaków. Coraz więcej było przedstawicieli najnowszej emigracji, która pracowała naukowo na uczelniach w Zurychu. Przy Zespole w 1989 r. powstała grupa dziecięca wzbudzająca swymi występami żywą reakcję publiczności. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Jurka Banasia oraz żeńskiej części Zespołu przede wszystkim Ewy Skoczylas i Hani Wojtaś wzbogacano garderobę. Wiele strojów szyto własnoręcznie lub wykańczano ze sprowadzanych materiałów i według oryginalnych wzorów.

 Po rezygnacji Jurka Banasia w 1993 prezesem Zespołu został Henryk Wojtaś a w roku 1994 funkcja choreografa została powierzona Ewie Skoczylas. Pomimo fluktuacji osobowych i nie uwieńczonych trwałym sukcesem prób stworzenia grupy dziecięcej udało się stworzyć grono zaangażowanych ludzi, którzy oprócz tańca podejmują się również prac organizacyjnych umożliwiających rozwój Zespołu oraz zapewnienie środków na działalność artystyczną. Osoby najbardziej zaangażowane to: Ewa Skoczylas, Jurek Madoń, Ania Czaja, Hania Wojtaś oraz Andrzej Bandomir. Dużym wyzwaniem organizacyjnym jest organizowany od 3 lat Bal Polonii, który cieszy się dużą popularnością i stał się już trwałym elementem życia polonijnego.

 Trzy lata temu doszło do połączenie „Piasta” z zespołem „Polanie”. Dzięki temu grupa wzbogaciła się o doświadczonych tancerzy, poszerzyła repertuar i garderobę. „Piast” skupia aktualnie 26 aktywnych tancerek i  tancerzy oraz liczną grupę sympatyków. W repertuarze Zespołu są tańce narodowe jak Polonez, Mazur i Krakowiak oraz tańce regionalne prawie ze wszystkich regionów Polski. Zespół daje średnio 5 do 8 występów rocznie, w większości przed publicznością szwajcarską. „Piast” uczestniczył dwukrotnie w Światowym Festiwalu Zespołów Polonijnych w Rzeszowie (1999 oraz 2002) oraz trzykrotnie w Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Zurychu. Przypadający w tym roku jubileusz 20-lecia istnienia „Piast” czcił razem z 30-leciem byłego zespołu „Polanie” zapraszając na 8-dniowy pobyt zaprzyjaźniony zespół „Rzeszowiacy”  z Mielca oraz organizując bal „raz na ludowo”.

 Aktualnie, największym wyzwaniem jest zapewnienie kontynuacji pokoleniowej. Konieczne jest aby przyszło więcej młodych osób, które chciałyby w zespole tańczyć oraz kształtować jego przyszłość.

                                                                                                                             Henryk Wojtaś