To już dziesiąty rok... istnienia

"Piwnicy u Inez".

To już dziesiąty rok istnienia "Piwnicy u Inez". Kiedy poznałam  Inez, nie umiałam ją "zlepić" w całość, ponieważ wcześniej znałam ją z krążących opowiadań i plotek. Choć pracowała na scenie i umiała "przybierać maski", to teraz zawsze ma tylko jedną twarz. Ma wielkie serce, emanuje siłą, ciepłem i jest szczera do bólu. Przekonałam się o tym sama. Wielokrotnie pomogła mi w trudnych momentach mojego życia nie oczekując nic w zamian!

Do "Piwnicy" w swoim domu zaprasza wraz z mężem Felixem (wspaniałym Człowiekiem) artystów, z którymi niegdyś pracowała lub się spotkała.

Po spotkaniu z Bohdanem Łazuką wzięła mikrofon mówiąc krótko: "To moja chwila - wracam do minionych dni". Teraz rozumiem, dlaczego o swojej "Piwnicy" mówi: "Mój teatrzyk wspomnień". To Czesław Majewski, z którym kiedyś śpiewała w „Podwieczorku przy mikrofonie", pomógł wrócić Jej do owych wspomnień ... na chwilę, gdy śpiewała piosenkę sprzed lat. To nasza szalona Inez, kochamy Ją, bo właśnie taka jest...

W marcu Inez gościła Piotra Kubę Kubowicza z "Piwnicy pod Baranami", który jest ostatnim artystą przyjętym pod swe skrzydła przez nieżyjącego już Piotra Skrzyneckiego. W lipcu zawita natomiast filar krakowskiej "Piwnicy" ...  W maju po raz drugi gościć będzie artystkę z Toronto. To ona nazwala "Piwnicę u Inez" najmniejszym teatrzykiem świata.

"Miłość i cierpienie". Tak nazwany jest sierpniowy wieczór, może dlatego, iż owe dwa słowa są tak bliskie Inez. Gospodarzami będą dr Teresa Weber (pierwszy dyplomowany lekarz medycyny paliatywnej w Krakowie) oraz prof. Józef Lipiec (filozof z Uniwersytetu Jagiellońskiego).

Nie wierzyłam, że "Piwnica u Inez" będzie obchodziła 10 lat istnienia... A jednak! Gratuluję Inez i wszystkim, którzy Jej pomagają. A do nich należą m.in. Polskie Linie Lotnicze. Jak mówiła, to od LOT-u otrzymała pierwszy prezent urodzinowy - bilet lotniczy, z którego skorzystał ostatni artysta Jej "Piwnicy".

                                                                         Bożena Matwiejczyk