Zygmunt Konieczny

w „Piwnicy u Inez” w Baden

 
W pierwszych dniach lipca 2003 roku w badeńskiej „Piwnicy” prowadzonej przez Inez Naglicką gościć będzie Zygmunt Konieczny, kompozytor i pianista związany z krakowskim środowiskiem artystycznym.
 
Ukończył krakowską Akademię Muzyczną na wydziale kompozycji, debiutował w „Piwnicy pod Baranami”, skomponował wiele piosenek dla wykonawców Piwnicy, przede wszystkim dla Ewy Demarczyk ("Tomaszów", "Taki pejzaż, "Grand Valse Brillante...). Jest autorem muzyki teatralnej ("Biesy", "Dziady", "Wyzwolenie", "Noc listopadowa"), muzyki filmowej ("Krajobraz po bitwie", "Zmory", "Klucznik"). Laureat wielu nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych.
 
O sobie mówi: "Do Piwnicy przyprowadził mnie Mietek Swięcicki... Moja muzyka zaczęła brzmieć wtedy, kiedy pojawiła się Ewa Demarczyk... Żeby związać się z Piwnicą trzeba mieć charakter Piwniczny. Tak jak miewa się charakter kibica sportowego. To znaczy przesiaduje się po nocach, gada, pije, intryguje, plotkuje, wpada na różne pomysły",
 
Artyści o nim: "Do Piwnicy wniósł element profesjonalny, stworzył dyscyplinę artystyczną... Dzięki Zygmuntowi narodziła się Ewa Demarczyk, Piwnica rozbłysła światłem Wielkiej muzyki.
 
Spotkanie z Zygmuntem Koniecznym, jego wspomnienia. anegdoty i plotki przybliżą stałym bywalcom „Piwnicy u Inez” atmosferę krakowskiej Piwnicy pod Baranami.