Utalentowana trójka muzyków.

Teresa Krukowski

 

5 maja 2003 r. odbył się w Zurychu w Migros-Hochhaus przy Limmatplatz koncert finałowy laureatów konkursu zespołów kameralnych. Konkurs ten organizowany od 1974 roku przez Migros- Kulturprozent nagradza co dwa lata trzy najlepsze młode zespoły kameralne, które powstały w Szwajcarii. W tym roku jury pod przewodnictwem Dr. Arthura Godela, dyrektora programowego radia szwajcarskiego DRS 2, wybrało spośród 19 grup muzycznych "Trio Elegiaque" i uhonorowało ex equo z triem "Mondrian" trzecią nagrodą.

 

Sebastian, Justyna i Lech

 

W skład tria Elegiaque wchodzi trójka utalentowanych muzyków polskiego pochodzenia, studiujących w Bazylei: Lech Antonio Uszyński (skrzypce), Sebastian Uszyński (wiolonczela) i Justyna Danczowska (fortepian). Grupa ta muzykuje od dwóch lat i może poszczycić się już m.in. nagraniami w radio Suisse Romande, a także kilkoma nagrodami i wyróżnieniami, jak np. Förderpreis Orpheus-Konzerte 2002, Prix Géraldine Whittaker 2002 czy "Prix spécial du jury" des Concours-Trio instrumental-des Jeunesses Musicales de Suisses. Triem Elegiaque opiekuje się od strony muzycznej m.in. znakomity polski pianista Krystian Zimerman.
 
Na koncercie w Zürichu młodzi muzycy zaprezentowali „Trio Elegiaque” g-moll ( stąd też nazwa grupy) Siergieja Rachmaninowa. Interpretacja tego utworu wyróżniała się ogromną dojrzałością techniczną  oraz nadzwyczajną muzykalnością wszystkich trzech muzyków.