Ambasada RP zaprasza na  Dni Polskie w Bazylei

Bazylea 10 – 15 września 2003

 

10 i 11.IX godz. 20.30 - Plac przy Kaserne Basel, Klybeckstrasse 1

Występy teatru ulicznego „ Akademia Ruchu”

 

 

Teatr „Akademia Ruchu” został założony przez Wojciecha Krukowskiego w roku 1972, w ramach studenckiego Klubu „Relax” przy Warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. W rok później zdobył trzy najważniejsze nagrody na Festiwalu Pantomim w Szczecinie. W swojej historii zespół zrealizował ponad 30 premier przedstawień scenicznych oraz ok. 600 spektakli ulicznych, akcji plastycznych i akcji ulicznych. Zorganizował też w kraju i za granicą ok. 350 warsztatów z udziałem aktorów profesjonalnych i młodzieży, a także uczniów szkół specjalnych. Uczestniczył w ponad 90 tournee na całym świecie. W swoich przedstawieniach stara się opisać współczesną rzeczywistość: nadać jej wymiar historyczny i zinterpretować sens filozoficzny.

 

„Armia”  to dynamiczny spektakl, którego głównym tematem są ciągłe zmiany losów Europy. Jak piszą jego realizatorzy, wiedza o świecie przybiera czasem formę statystycznego puzzla, który angażuje naszą uwagę i pamięć w stopniu zależnym od  tradycji kulturowej i standardu życia codziennego. „Armia” mówi o  porządku i chaosie, o kierunku życia i o jego braku.

                                                                                                    Wstęp wolny

12.IX godz. 19.30 – Stadtcasino, Steinenberg 14

Koncert symfoniczny

 

Koncert orkiestry  Sinfonietta Cracovia pod batutą znakomitego polskiego kompozytora, Krzysztofa Pendereckiego. Sinfonietta Cracovia jest to znany i koncertujący wszędzie na świecie zespół, którego muzycy stanowili trzon orkiestry festiwalowej Krystiana Zimermana. Krzysztofa Pendereckiego znają wszyscy, można dodać, że obchodzimy obecnie rok jubileuszowy, 60-lecie wielkiego artysty, czołowego kompozytora  awangardy XX wieku. Penderecki jest często zapraszany do  Szwajcarii, występował m.in. z Orkiestrą Kameralną w Lozannie i jak zwykle zachwycił publiczność. Jako solista wystąpi młody genialny wiolonczelista, Rafał Kwiatkowski.

                                                                                                 Bilety w TicketCorner

13.IX godz. 19.30 -Zamek w Rapperswil

Recital fortepianowy

 

Muzeum Polskie w  Rapperswil zaprasza na koncert młodego ale niezwykle uzdolnionego pianisty, Stanisława Drzewieckiego, który z genialnego dziecka przekształcił się w dojrzałego muzyka. W programie recitalu - dzieła Fryderyka Chopina. Koncert odbędzie się z okazji 25. jubileuszowej dorocznej sesji „Stałej Konferencji Muzeów, Bibliotek i Archiwów polskich na Zachodzie”.

                                                                                                    Wstęp wolny

15.IX godz. 19. 30 - Aula der Museen, Augustinergasse 2

Dyskusja panelowa „W co wierzy Europa?“

 

Znów żyjemy w interesujących czasach... Europa znalazła się w szczególnym momencie rozwoju. W maju 2004 do Unii Europejskiej przystąpi 10 nowych krajów. Wnoszą one do UE własną historię i swoisty punkt widzenia problemów gospodarczych i politycznych. Czy Europa jest na to przygotowana? Czy nowe państwa członkowskie są przygotowane do współdecydowania?

 

Jaki jest stosunek Szwajcarii do procesów europejskich? Czy Konfederacja może na dłuższą metę pozostawać poza UE?

 

Interwencja w Iraku ujawniła wśród państw europejskich różnice w postrzeganiu roli USA i stosunków transatlantyckich. Czy słuszny jest podział na „starą” i „nową” Europę? Jakie wartości i jakie interesy łączą dzisiaj Europę z Ameryką?

 

Jeszcze nigdy Unia Europejska nie otworzyła się tak szeroko, jeszcze nigdy potrzeba wewnętrznych reform, pozwalających zachować UE zdolność działania nie stała się tak pilna. Od dłuższego czasu toczy się dyskusja nad Konstytucją Europejską, nad podstawami Wspólnoty i wartościami, które ją łączą i które powinny być drogowskazem w jej rozwoju.

 

W co wierzy EUROPA? Na ten temat dyskutują: prof. Alfred Grosser, prof. Heinrich August Winkler, dziennikarz „Polityki“ Adam Krzemiński,  prof. Adolf  Muschg.

 

                                                                                                 Wstęp za zaproszeniami

Sponsorzy:

PLL LOT; Artephila Stiftung; Vontobel Stiftung; Migros Kulturprozent; Solaris; Polityka

NZZ; Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału !!!