Xavier Salina odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi

 

 

J.E. dr J. Margański i Prezydent Tow. Paderwwskiego p. Xavier Salina

W dniu 19.XI. w obecności zaproszonych gości, J.E. Ambasador RP – dr Jerzy Margański uhonorował Złotym Krzyżem Zasługi p. Xaviera Salinę. Laudatio wygłosił p. Valdy Lagnel.

 

P. Xavier Salina, Szwajcar od wielu pokoleń (z „korzeniami“ włoskimi), jest działaczem niezwykle zasłużonym na polu krzewienia pamięci o naszym I.J.Paderewskim. Wieloletni Prezydent miasta Morges, był również współzałożycielem Towarzystwa Paderewskiego w 1977r. i od tego czasu, aż po dzisiaj jest nieprzerwanie jego prezesem (26 lat !).

 

Także czynnie współdziałał w założeniu w 1991 roku Muzeum Paderewskiego w Morges, w sensie organizacyjnym i merytorycznym (zbieranie pamiątek).

 

W roku 1991 uczestniczył (wygłaszając referat) w sesji naukowej organizowanej w Krakowie. Jest człowiekiem nad wyraz skromnym i taktowanym.

 

Z okazji zaszczytnego wyróżnienia składamy p. Salinie serdeczne gratulację, życząc dalszych sukcesów w propagowaniu wielkości naszego I.J. Paderewskiego.

 

Ponadto w numerze poprzednim przy nazwisku autora tekstu „Otwarcie Muzeum Paderewskiego w Morges” (5/2003 str. 28) złośliwy chochlik drukarski z dwóch liter zrobił jedną. Oczywiście autor nazywa się Xavier SALINA. Za zaistniałą pomyłkę przepraszamy.

                                                                                  Tadeusz M. Kilarski