Ś.P. Alexander Józef Jachimowski

Z żałobnej karty

 

Urodził się 4 kwietnia 1931 w Nakle Śląskim w powiecie Tarnowskie Góry w wielodzietnej rodzinie nauczy­cielskiej. Uczęszczał  do Gimnazjum w Ząbkowicach Śląskich zdając w 1952 roku maturę z wyróżnieniem co dawało mu wolny wstęp na studia. Również Politechnikę Wrocławską ukończył w 1956 roku celującą.

 

W 1953 r. zawarł związek małżeński z Zofią  Woźniak

 

Pracę zawodową rozpoczął w Tarnowskich Górach w CBKP (Centralne Biuro Kotłów Parowych), gdzie szybko awansował. Trzy lata później został wyróżniony stypendium ONZ (3 mięsięczne pobyty w Anglii i w RFN). W roku 1963 zdecydował się na emigrację uzyskując w Wiedniu azyl polityczny.

Dwa lata później osiedla się w Szwajcarii. Pracuje 10 lat w zakładach Sulzera w Winterthurze, a następnie 20 lat w Firmie Von Roll w Zurychu. Był autorem programu do obliczeń termodynamicznych kotłów, który nadal stosowany jest w Firmie Von Roll. Przez wiele lat był Kierownikiem Działu Kotłowego, wspaniałym organizatorem i wybitnie mądrym człowiekiem. Na emeryturę przeszedł w roku 1996 pozostając nadal konsultantem firmy przez 4 lata.

 

Przez ostatnie 20 lat chorował na cukrzycę, miał kłopoty z oczami. 10 miesięcy temu stwierdzono na dodatek raka żołądka. Walczył do końca nie poddając się rozwijającej sie chorobie. Zmarł 10.01.2004 będąc do końca w pełnej świadomości. Msza odbyła się 31 stycznia w kościele katolickim w Kleinandelfingen. Urna z prochami przewieziona zostanie do Polski.

 

Alexander Józef Jachimowski był człowiekiem o wielkim, otwartym sercu. Służył pomocą kazdemu i takim pozostanie w pamięci tych wszystkich, którzy go poznali.