KONCERT CHOPINOWSKI W LUGANO 25.04.2004

 

Dzięki staraniom i organizacji dr. Miry Arma odbył się w Lugano dnia 25 kwietnia 2004 roku koncert chopinowski. W programie: studio op. 10 n.3 i 12, studio op.25 n.1 i 12, notturno, trzy walce i trzy mazurki, a na zakończenie majestatyczny Polonez !

 

Niewielka była liczba Polaków, ale dopisała „śmietanka towarzyska“ z Lugano i Locar­no. W kościele św. Rocha, przy fortepianie (wypożyczonym przez dr. Arma) zasiadła pani Lidia Kozubek. Spod jej palców popłynęły znane nam dźwięki... Burza oklasków zmusiła artystkę do przedłużenia koncertu.

 

Następnie odbyła się prezentacja książki autorstwa pani Kozubek p.t. “Arturo Benedetti Michelangeli, jakiego znałam“. Książa ta została przetłumaczona na język włoski przez p. Marco Bizzarini.

 

Pani Lidia po ukończeniu z wyróżnieniem Wyższej Szkody Muzycznej w Katowicach, studiowała muzykologię na Uniwersytecie w Krakowie oraz perfekcjonowała swój talent u prof. Jana Ekerta. Przez 6 lat uczestniczyła w kursach odbywających się w Arezzo (Italia) u jednego z najsłynniejszych w XX wieku pianistów - Arturo Benedetti Michalangeli (zmarł w 1995 r. w Lugano). Znany on był w całym świecie (koncertował też w Polsce) obok takich sław, jak Horowitz, Rubinstein. Jemu to właśnie poświecona jest książka. Powiedzenia Mistrza, jego uwagi głęboko zapadły w pamięci pani Lidii, które chętnie cytuje i myślę, że przekazuje je swoim uczniom, gdyż jest profesorem Wyższej Uczelni Muzycznej w Warszawie. Również i Mistrz Benedetti musiał być zadowolony ze swojej uczennicy, gdyż kiedyś wyraził się, że to właśnie ona nauczyła go grać Chopina... Samo to powiedzenie świadczy o wysokim poziomie artystycznym naszej pianistki. Po raz któryś stwierdziłam, że tylko Polak może odtworzyć muzykę Chopina i tylko Polak potraf ją właściwie odebrać.

 

Po koncercie, na kolacji już w wąskim gronie osób, poznaliśmy bliżej tę wielką pianistkę, osobę, niezmiernie sympatyczną i bezpośrednią.

 

A dr Mira Arma jeszcze raz udowodniła, jak bardzo jej zależy na rozsławieniu dobrego imienia Polski.

                                                                                       Anna Zymon-Stankiewicz