XII. ŚWIATOWE FORUM MEDIÓW POLONIJNYCH.

Powitanie przez Prezydenta Chojnic

W dniu 6.września 2004 r. zjechali się polscy dziennikarze rozsiani po świecie, na XII. Forum Mediów Polonijnych. Po oficjalnej inauguracji dokonanej przez V-Marszałka Senatu p. Jolantę Danielak, pojechaliśmy pociągiem do Gdyni. Oj, wesoły był ten pociąg, wesoły.

 

Program przewidywał zapoznanie z Pomorzem. Oprócz spotkań z miejscowymi władzami zwiedziliśmy Gdańsk. Spacer ulicą Długą, na

 której rozsiadły się kramy z bursztynami, wizyta na Ratuszu i Dworze Artusa, zwiedzanie kościoła Mariackiego, Muzeum Narodowego, gdzie znajduje się słynne dzieło niderlandzkiego Mistrza z XV. wieku - Hansa Memlinga - “Sąd Ostateczny“.

 

Dalsze atrakcje, to koncert muzyki organowej w katedrze oliwskiej, spacer po sopockim molo, Opera Leśna, Stocznia Gdańska. Tu spotkaliśmy się z Bogdanem Lisem i Prezydentem Lechem Wałęsa. Potem Uniwersytet Gdański, krótki pobyt na pięknym wybrzeżu Bałtyku w Orłowie. Tu w 1920 r. mieszkał w domku rybackim Stefan Żeromski (w pewnym okresie swego życia był kustoszem Muzeum Polskiego w Rapperswilu). Dziś mieści się tu muzeum pisarza. Gdynia nie zapomniała o rocznicy ataku terrorystycznego na Word Trade Center w Nowym Yorku. Na pamiątkowej tablicy - obok wieńców Prezydenta Gdyni, Dowództwa Marynarki Wojennej, Szkoły Amerykańskiej, Straży Pożarnej, Rektora Akademii Morskiej - znalazły się kwiaty złożone przez dyrektora Forum p. Stanisława Lisa od dziennikarzy polonijnych.

 

Niezapomniane wrażenie pozostawił po sobie rejs po Zatoce Gdańskiej szkolnym żaglowcem „Dar Młodzieży“, który należy do najpiękniejszych żaglowców świata. Przyjęto nas niezwykle serdecznie. Pod rozpiętymi żaglami zastawione stoły, niewyczerpane zapasy piwa, muzyka, tańce, i śpiewy: „Marynarz wciąż się bawi, w hamaku we dnie śpi ta-la-la. Czy to na Bałtyku, czy na Atlantyku ze swego losu drwi!“!

 

W przedostatnim dniu pobytu na Pomorzu wyjazd na Kaszuby. Zatrzymujemy się w Będominie przed muzeum Znaku Orła Białego. Zgromadzono tu ponad 2.000 eksponatów! Obok muzeum dwór szlachecki. To tu urodził się i żył twórca naszego Hymnu Narodowego - Józef Wybicki. Ale nie w Będominie go napisał. Wybicki - po upadku powstania kościuszkowskiego - musiał uciekać z kraju. Hymn powstał we Włoszech w miasteczku Reggio, w okresie tworzenia legionów polskich przez gen. Henryka Dąbrowskiego. Wizyta w Będominie zakończyło wspólne odśpiewanie przed dworkiem Wybickiego “Jeszcze Polska nie zginęła”. Była to chwila osobliwa, niepowtarzalna, niezapomniana.

 

Po drodze zwiedzanie Parku Etnograficznego w miejscowości o dość oryginalnej nazwie: Wdzydze Kiszewskie. A potem jesteśmy u celu. Wjeżdżamy do Chojnic. Na Rynku witają, nas Ojcowie Miasta staropolskim zwyczajem - chlebem i solą. Barwne tło stanowi młodzieżowy zespół taneczny w strojach ludowych. A samo miasto czyściutkie, uporządkowane, widać gospodarską rękę i trochę przypomina Szwajcarię... bo i jezioro też jest.

 

13 września zakończenie Forum na Ratuszu w Gdańsku, w obecności Marszałka Senatu - prof. Longina Pastusiaka.

 

Oto w telegraficznym skrócie przebieg Forum, który zakończę słowami piosenki: “Piękna nasza Polska cała“

                                                         

                                                                                                          Anna Zymon—Stankiewicz