Oficjalna wizyta państwowa Prezydenta RP

p. Aleksandra Kwaśniewskiego z małżonką p. Jolantą Kwaśniewską

w Szwajcarii w dniach 15 - 16 września 2004 roku.

 

Na zaproszenie rządu federalnego prze­bywał  w Szwajcarii w dniach 15-16 września 2004 r. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Aleksander Kwaśniewski z małżonką.

 

Pierwszy dzień państwo Kwaśniewscy spędzili w Bernie i Interlaken. W Riggisbergu miała miejsce niecodzienna uroczystość. Fundacja ABEGG przekazała na ręce p. Jolanty Kwaśniewskiej dla Fundacji Czartoryskich przy Muzeum Narodowym w Krakowie popiersie-relikwiarz z XV wieku, który do czasów II wojny  św.  był  w  posiadaniu  rodziny Czartoryskich w Gołuchowie. Zaginione srebrne popiersie kupił ok. 1949 lub 1950 r. u lucerneńskiego handlarza sztuką Teodora Fischera późniejszy twórca Fundacji  Werner Abegg. Obecnie władze fundacji – z własnej nieprzymuszonej woli postanowiły zwrócić bezcenne dzieło sztuki

Państwo Kwaśniewscy i opowiadający

im o  wystawie Jacek Sygnarski

dawniejszym właścicielom.

Wieczorem Prezydent spotkał się w Ambasadzie RO w Bernie z Polonią szwajcarską  

 

Drugiego dnia para Prezydencka była gośćmi  Prezydenta Josepha Deissa we Fryburgu. Po zwiedzeniu pięknej starówki, w tym katedry św. Mikołaja,  w którym są piękne witraże Józtefa Mehofera, spotkaniu w Ratuszu z władzami miasta kolejnym punktem programu była wizyna na fryburdzkim uniwersytecie, gdzie po złożeniu kwiatów pod tablicą internowanych, w sali Senatu mowy wygłosili Rektor Urs Altermatt i obaj Prezydenci.  Ostatnia część  uniwersyteckiego spotkania to otwarcie przez Prezydenta Kwaśniewskiego w holu Uniwersytetu wystawy zorganizowanej przez Fundację Archivum Helveto-Polonicum i Jacka Sygnarskiego, który był przewodnikiem po wystawie dla szacownych gości.                                                                          

                                                                                                              Tadeusz M. Kilarski

galeria