Wystawa w Kulturzentrum Winterthur

Janina Połomska

 

M.Olejniczak, A.Tyblewska, M.Galas

„Trio auf Drei Etagen“ to motto wystawy malarstwa i fotografii zorganizowanej w czerwcu tego roku przez Polenverein Winterthur. W stylowo wyremontowanym Centrum Kultury „Alte Kaserne“ w Winterthur wystawiały swoje prace trzy polskie artystki żyjące w Szwajcarii. Mogliśmy oglądać (i kupować) obrazy Małgorzaty Gałas i Agnieszki Tyblewskiej, oraz fotografie Małgorzaty Olejniczak.

 

Małgorzata Gałas jest Krakowianką. W tym mieście studiowała malarstwo i scenografię w Akademii Sztuk Pięknych, i w tym mieście zbierała swoje pierwsze doświadczenia zawodowe  jako  scenografka teatralna. Teatr pozostał dla artystki jej pasją i jej glównym warsztatem pracy. Teatr jest również inspiracją dla jej obrazów, w których, jak na scenie przeplatają się pełne            

dramaturgii zdarzenia i emocje. Obrazy artystki nie są konwencjonalne, czy sentymentalne. Przeciwnie, są oryginalne w formie i w barwie, działając na odbiorcę bardzo sugestywnie.

 

Agnieszka Tyblewska swoje wykształcenie malarskie i artystyczne zdobyła w ramach studiów architektury w Warszawie. Malować zaczęła wiele lat temu i malarstwo stało się jej drugim zawodem. Dla wielu z nas, którzy oglądali prace artystki na różnorodnych wystawach w Szwajcarii, rzuca się w oczy jej konsekwentna metamorfoza artys­tyczna, od malarstwa naturalistycznego do obrazów abstrakcyjnych. Kolory we wszystkich tonacjach – czasem mocne, kontrastowe, czasem spokojne, pastelowe - są charakterystycznymi elementami jej najnowszych obrazów, z których emanuje radość i energia życia.

 

Małgosia Olejniczak  jest muzykiem. Studiowała muzykologię i dyrygenturę chóralną w Akademii Muzycznej w Warszawie. W konserwatorium paryskim wgłębiała się w taj­niki muzyki dawnej. W czasie pobytu w Paryżu odkryła swoją pasję i talent fotograficzny. Paryskie impresje fotograficzne mieliśmy okazję oglądać na jednej z poprzednich wystaw organizowanych  przez Polenverein Winterthur.

Fotografia jest dziedziną sztuki, w której granice między dziełem artystycznym i ama­torską fotografią są nieraz trudne do zdefiniowania. Oglądając fotografie Małgorzaty Olejniczak nie ma wątpliwości, że są to prace niepowtarzalne, odzwierciedlające wraż­liwość artystyczną i kreatywność muzyka i fotografa. Swoje prace zgrupowała artystka według trzech motywów: „Inspiration, Think, Smile“.

 

Wystawa „Trio auf Drei Etagen“ była zorganizowana bardzo oryginalnie i atrakcyjnie, nic więc dziwnego, że cieszyła się dużym powodzeniem.

 

trio_1.jpg (113083 Byte)

olejniczak.jpg (533486 Byte)

tyblewska.jpg (401014 Byte)

Małgosia Olejniczak

Agnieszka Tyblewska

Małgorzata Gałas