Rocznica odzyskania niepodległości w Bernie

 

Lektura „Naszej Gazetki” dostarcza nam często pokrzepiających informacji o prężnej działalności rozmaitych ośrodków i grup polonijnych w Szwajcarii. Tym razem jest nam miło podzielić się z Czytelnikami kilkoma wrażeniami z bardzo udanej imprezy, która odbyła się 5.11.2005 w lokalu Bärtschihus w Guemligen pod Bernem.

 

Ewa i Andrzej Szydłowscy

Spotkanie to, które zgromadziło około 60 osób, miało za główny cel uczczenie 87 rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. Okoliczności i konsekwencje tego wieko-pomnego wydarzenia przypomniał zebranym w ciekawy i zmuszający do refleksji sposób Konsul R.P. pan Mieczysław Sokołowski.

 

Następnie odbył się bardzo udany i wzruszający recital pieśni polskiej w wykonaniu pani Ber-nadety Gołębiowskiej, przy akompaniamencie pana Jakuba Tchorzewskiego na fortepianie (oboje wykonawcy są stypendystami  Konser-watorium  Muzycznego w Bernie).

 

W kolejnej części wieczoru wystąpił znakomity Teatro Panoptikum z Winterthuru pod artystycznym kierownictwem pani Teresy Krukowskiej. Zespół ten znany dobrze polonijnej widowni ze swego profesjonalnego i pełnego zaangażowania stylu przedstawił program pod tytułem „La vie en rose”, który bardzo przypadł zebranym do gustu.

 

Nasza krótka relacja z opisanej imprezy niech będzie jeszcze okazją do wyrażenia wdzięczności i podziękowania organizatorce spotkania, pani Ewie Szydłowskiej, przewodniczącej Klubu Polskiego w Bernie, wspieranej aktywnie przez jej męża Andrzeja. Polacy zamieszkali w regionie berneńskim już od szeregu lat mogą uważać się za szczęśliwców, którym wymieniona para bezinteresownie serwuje, poświęcając wiele cennego przecież czasu, najrozmaitsze imprezy kulturalne (występy teatrów i kabaretów, koncerty muzyki poważnej i jazzowej, bale i zabawy, itd), bardzo często ze smakowitą oprawą kulinarną przy dużym udziale pana Andrzeja Szyd­łow­skiego.

 

Zainteresowanym spotkaniami organizowanymi przez Klub polecić można wizytę na stronie internetowej http://www.klubpolski.ch/  która informuje zarówno o odbytych jak i planowanych imprezach.

                                                                                                                 

                                                                                                                                                    DET