E. Mastej – „Zapiski Internowanego 12.XII.1981 – 19.XI.1982”

W ramach Biblioteki Rapperswilskiej ukazała się wcześniej zapowiadana książka Emila Masteja pt. „Zapiski Internowanego 12.XII.1981 – 19.XI.1982”

 

Tej książki nie można nie przeczytać. Każdy kto chce mieć pojęcie czym był stan wojenny i internowanie tysięcy uczciwych ludzi, powinien się z nią zapoznać. Oddajmy jednak głos autorowi....

 

Tekst przedstawiony Czytelnikowi ma formę kroniki sporządzanej podczas bezprawnego pozbawienia mnie wolności, gdy przebywałem w tzw. ośrodkach odosobnienia - w Uhercach, Rzeszowie-Załężu i Kielcach-Piaskach - od 13 grudnia 1981 do 19 listopada 1982 roku.

 

Zapiski powstawały na bieżąco, w większości pisane ołówkiem, przeważnie na małych karteczkach papieru lub w książce. Zakaz prowadzenia i posiadanie notatek, rewizje cel i rewizje osobiste zmuszały do ciągłego ich ukrywania. Przemycałem je na widzenia i przekazywałem osobom odwiedzającym. Dzięki ich pomocy mogły zostać wyniesione poza mury wiezienia i ocaleć. Nie brak w nich skrótów  myślowych i  niedomówień.

Prezentują tylko wycinek tamtej rzeczywistości, stanowią jedynie szkic luźno zanotowanych, drobnych faktów, wyrażają myśli „nienowe“. Pisane ad hoc, nie mogły być poddane ry­gorom jakiejś sztywno określonej formy wypowiedzi literackiej.

 

Emigrując z Polski z moją Żoną i małą Córeczką, Misią, w listopadzie 1984 roku, udało się je przewieźć do Szwecji, gdzie zostały dokładnie przepisane. W niektórych miejscach pozwoliłem sobie na drobne uzupełnienia faktów zapamiętanych i wygładzenia językowe.

 

                                                                                           Emil Mastej, Uppsala

 

Książkę można zamówić w redakcji NG. Cena 25 CHF + 5 CHF Porto. NA przekazie koniecznie zaznaczyć „Zapiski” Ponadto będzie ją można zakupić w Muzeum w Rapperswilu.

 

Jednocześnie zapraszam na stronę internetową NG http://www.nasza-gazetka.ch   gdzie w menu Jasło można zapoznać się z fragmentem książki. Tam również jest film z wystawy p. Emila Masteja "Stan wojenny - Obozowa twórczość Internowanych" .