Fundacja  «Archivum Helveto-Polonicum»

 

otwiera swoją siedzibę – Grand-Places 16, Fribourg

 

 

J.E. Amb. J. Starzyk, I. Starzyk, Zb. Bem i J. Sygnarski

 

W dniu 8 października miało miejsce otwarcie nowego pomieszczenia i towarzyszącej temu wydarzeniu wystawie byłego żołnierza, internowanego w Szwajcarii, Jana Zbigniewa Bema - rysunków wykonanych podczas jego studiów na wydziale architektury na Politechnice Zuryskiej w latach 1940-1945. Poprzedni lokal, w którym znajduje się między innymi sala poświecona internowaniu, ma ok. 70 m2. Nowootwarty (sala wystawowa i korytarz 55m2 + biuro 15m2) jest w posiadaniu Fundacji dopiero od roku.

p. A. Bugnon

Podczas wernisażu przemawiała pani Anna Bugnon - córka Zofii Kossak, odznaczona niedawno przez Prezydenta RP p. Bronisława Komorowskiego (wniosek jeszcze za czasów tragicznie zmarłego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego) - za wydatną pomoc charytatywną i polityczną podczas stanu wojennego.

 

Następnie zabrał głos J.E. p. Jarosław Starzyk i wielki obecny Jan Zbigniew Bem.

 

Na koniec Wiktoria Małecka zagrała na skrzypcach marsz internowanych, skomponowany przez studenta-internowanego Uniwersytetu Fryburskiego - Zygmunta Estreichera.

p. L. Sygnarska

Oglądając w salach zaledwie małą cząstkę zgromadzonych przez Jacka Sygnarskiego pamiątek historycznych nie sposób nie uchylić czoła przed przeogromną pracą wyko­naną przez założyciela Fundacji «Archivum Helveto-Polonicum». Wielkie Brawa!!!

 

Więcej wyobrażenia odda Czytelnikom strona internetowa Fundacji na którą serdecznie zapraszam:  http://www.fondationahp.ch/

                                                                                                           Tadeusz M. Kilarski