Ostrzeżenie niemieckiej policji przed oszustwami

 

Szanowni Państwo, zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc w poniższej sprawie. Jestem komisarzem niemieckiej policji w Berlinie (nazwa mojej jednostki: Der Polizei­präsident in Berlin LKA 311 – GFG). Jestem Polką i z tego też powodu pozwalam sobie zwrócić się do Państwa w tym języku.

 

 

W ostatnim czasie mamy wiele zgłoszeń o niewyjaśnionych transferach pieniędzy z Australii do Niemiec. W kilku przypadkach udało mi się wyjaśnić, iż osoby polskiego pochodzenia mieszkające w Australii otrzymują telefony od „krewnych“ z Polski z prośbą o pomoc finansową. Podawane są różne powody: nagle problemy z urzędem po­datkowym, niesłuszne zatrzymanie przez policję, chęć kupienia mieszkania lub samochodu i konieczność szybkiego wpłacenia zaliczki, itd. Poszkodowani zbyt późno orientują się, że mają do czynienia z oszustami, którzy jedynie podają się za ich ro­dzinę wykorzystując różne triki (głos zmieniony z powodu przeziębienia, lub z powodu braku kontaktu przez dłuższy czas). Pieniądze mają być wysyłane na inne osoby niż „rodzina“ (tutaj też są różne powody podawane – nie ma czasu osobiście odebrać pieniędzy, pieniądze odbierze narzeczona lub przyjaciel, itd.). Telefony przeradzają się też często w terror i przestępcy wydzwaniają co 5 minut.

 

Udało mi się też ustalic, iż w Australii przynajmniej jeden taki przypadek został zgłoszony na policji. Próba ustalenia, czy dane osoby są w Australii poszkodowane są długotrwale i żmudne (zapytania poprzez międzynarodowe jednostki trwają wiele tygodni lub miesięcy). Z doświadczenia z podobnymi sprawami w Niemczech wiemy też, że poszkodowani często nie zgłaszają tego na policji, bo wstydzą się do tego przyznać.

 

W związku z powyższym mam dwie prośby:

1) Proszę nagłośnić te sprawy i ostrzec przed oszustami. Często poszkodowani orientują się zbyt późno, iż zostali oszukani albo oszuści wydzwaniają do nich tak długo i uparcie, że dla „swietego spokoju“ pożycza się im pieniądze. Pieniądze nie zostają nigdy zwrócone! Przykre jest też przyznanie się, iż zostało się oszukanym przez rodaków.

 

2) Po drugie prosiłabym o skontaktowanie się z dwiema osobami, które ewentualnie są poszkodowanymi w podobnej sprawie. Nazwiska zostały mi zgłoszone przez bank, który transferował pieniądze. (…). Chodzi tutaj o panią (…) i pana (…). Oczywiście może to być przypadkowa zbieżność nazwisk, ale sadzać po wieku tych osób, pasują one do naszego profilu poszkodowanych. Bardzo bym prosiła o niezobowiązujące nawiązanie kontaktu z tymi osobami i wyjaśnieniu, czy zostali one w opisany sposób oszukane i zgłaszały to na policji. W razie potrzeby jestem gotowa do Państwa zadzwonić i wyjaśnić wszelkie wątpliwości telefonicznie.

Bardzo serdecznie dziękuje za pomoc. W razie wszelkich pytań lub wątpliwości proszę o kontakt. (…). 

Z poważaniem -

 

                                                                                                                       Oktawia Schwarz - Kriminalkommissarin

                                                                                     Der Polizeipräsident in Berlin - LKA 311 – GFG Columbiadamm 4, 10965 Berlin                               

                                                                                                 Tel.: +49(0)30 4664-931103 E-Mail: LKA311GFG@polizei.berlin.de

 

 

Od Redakcji 1: Nazwisk poszkodowanych nie opublikowaliśmy na ich własną prośbę.

 

 

Od Redakcji 2: Również w Szwajcarii rozdzwoniły się telefony rzekomych bratanków czy siostrzeńców z prośbą o szybką pomoc finansową. Dlatego postanowiliśmy opublikować ten list, aby ostrzec przed tego rodzaju oszustami.