„Wielkie słowa w istocie swej są czcze i próżne.
Wielkimi są tylko czyny”
Stefan Żeromski
14.11.14 roku – to wymowna data szczególnego wydarzenia. Tego wieczoru ożył we Fryburgu duch polskości. Po miesiącach żmudnych prac remontowych, przy których pomagało wielu przyjaciół Fundacji, oddano do użytku nowe, prawie stu pięćdziesięciometrowe pomieszczenie, poświęcone kręgowi paryskiego czasopisma Kultura.
Stałymi obiektami w tej sali są przede wszystkim dzieła Jacka Stryjeńskiego, syna malarki dwudziestolecia międzywojennego Zofii Stryjeńskiej. Należą do nich:
– projekt makiety konkursowej żelaznej kurtyny dla Teatru Wielkiego w Genewie i dwie części makiety jego sufitu,
– teatr marionetek,
– proj. witraży przeznaczonych dla kościołów św. Teresy i św. Franciszka w Genewie.
Eksponaty, wraz z wieloma innymi dokumentami o charakterze m.in. prywatno-artystycznym, zostały podarowane Fundacji przez syna Jacka, Łukasza Stryjeńskiego, który był obecny podczas uroczystości. Był on również zaangażowany w odnawianie sali i w zasadniczy sposób przyczynił się do powstania tego wyjątkowego miejsca.
W wieczór otwarcia nowej sali odbył się również wernisaż wystawy pt. „Kultura paryska. Dom i ludzie”, przedstawiający fotografie z Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu. Obecny jego dyrektor, pan Wojciech Sikora, zaszczycił swoją obecnością tę podwójną inaugurację.
Zdjęcia pokazywane na wystawie stanowią faktograficzne udokumentowanie siedziby Kultury w Maison-Laffitte, z jego redaktorem, Jerzym Giedroyciem i jego współpracownikami Józefem Czapskim, Zofią i Zygmuntem Hertzami na czele. Było to najważniejsze polskie czasopismo emigracji polskiej po drugiej wojnie światowej, które za główny cel swojej działalności stawiało sobie niepodległość Polski pod względem kulturalnym i politycznym.
Wydarzeniu przewodził pan Francis Corpataux, członek Rady Fundacji i prezes Towarzystwa Przyjaciół Fundacji AHP. Tego wieczoru głos zabrał – oprócz wspomnianych już Wojciecha Sikory i Jacka Stryjeńskiego – pan Ambasador Jarosław Starzyk, który zaznaczył, że Fundacja rozwija się szybko i skutecznie, i złożył za to wyrazy uznania jej prezesowi – panu Jackowi Sygnarskiemu. Uroczyste otwarcie zaszczycili swoją obecnością liczni goście, między innymi małżonka Ambasadora Iwona Starzyk, niedawno mianowani Konsul Generalny RP Ryszard Szklany i I Sekretarz Ambasady RP w Bern Maciej Kłos, pani Anna Bernhardt z Instytutu Literackiego w Paryżu oraz osoby związane z Uniwersytetem Fryburskim: prof. Jens Herlth, prof. Edward Świderski i prof. Guido Küng.
Sukcesem tej placówki jest ogromne dobrowolne zaangażowanie wielu osób – przyjaciół Fundacji, aktywnie i chętnie wspierających AHP, a celem – rozprzestrzenianie, podtrzymywanie i rozwój kultury polskiej na obczyźnie, nakierowane na zawiązywanie coraz to ściślejszych polsko-szwajcarskich więzi.
Całe spotkanie i część oficjalną uroczystości domknęła podana strawa, jak na uczcie u Mickiewicza w „Panu Tadeuszu”:
„Tymczasem goście, potraw czekający w sali,
Z zadziwieniem na wielki serwis poglądali,
Którego równie drogi kruszec jak robota.”
Monika Anna Noga