Polskie Muzeum, istniejące od przeszło 100 lat na zamku w Rapperswilu, zawsze tętniło i tętni pulsem pamięci o polskich wydarzeniach dziejowych i o Polakach zasłużonych Ojczyźnie. Kolejnym tego świadectwem była konferencja odbyta niedawno, 3-go lutego, w Sali „Polskiej” Muzeum.
Było to w kontekście czasowo-tematycznym z waleczną postacią bohaterskiego Naczelnika Narodu, Tadeusza Kościuszki. Wedle zapowiedzi ogłoszonej i umieszczonej na afiszach przez organizatorów, Polskie Muzeum w Rapperswilu i Towarzystwo Przyjaciół tego Muzeum, konferencja ta miała upamiętnić 273-tą rocznicę urodzin Kościuszki, przypadających na dzień 4-go lutego. (1) Łączyło się to w sposób wprost symboliczny z tegoroczną 225-tą rocznicą Powstania kościuszkowskiego 1794 r. Pamięć o tym walecznym czynie Narodu Polskiego prowadzonego do walki o niepodległość przez Naczelnika Kościuszkę wyraziła się w „zbrojnej” tematyce obrad konferencji.
Główną prelekcję wygłosił dr Włodzimierz Kwaśniewicz z Zielonej Góry, wybitny historyk- specjalista z dziedziny bronioznawca, wykładowca i autor wielu publikacji tematycznych. Jest on ponadto założycielem i dyrektorem tamt. Muzeum Wojskowości. Swoje wystąpienie poświęcił on całkowicie „Szablom Kościuszki”. Z pełną wiedzą przedstawił dr Kwaśniewicz wybrany temat opierając się na danych historyczno-dokumentacyjnych, na materiałach ikonograficznych z ilustracjami szabel przypisywanych Kościuszce, a także pokazując kilka egzemplarzy tej broni w naturze (wystawionych w
witrynach). Jedną z nich był kordelas Kościuszki pochodzący ze zbiorów prywatnych p. Daniela Gresly z Rapperswilu. Sam właściciel mówił, w krótkich słowach, o tym cennym, historycznym nabytku, który udostępnił do oglądnięcia.
Na ten temat zabrała również głos p. Maria Cajochen, główna inicjatorka przybycia dr Kwaśniewicza do Rapperswilu. Wspomniała ona o roli rodziny Oberlin z Solury, wielce zaprzyjaźnionej z Kościuszką w Solurze. (2) Miał on podarować im swoją szablę.
Wysłuchaliśmy również wyśmienitej prelekcji p. Claudii Moritzi, dyrektorki Muzeum Dawnej Zbrojowni (Arsenału) w Solurze. Opisując bogate zbiory tego Muzeum dawnej broni i rynsztunków rycerskich, wspomniała zarazem o kolekcji zawierającej kilka przedmiotów należących do Kościuszki (m.in. siodło na konia).
Obrady konferencji otworzyła, witając obecnych w imieniu gospodarzy, p. Anna Buchmann, dyrektorka Polskiego Muzeum. Wśród licznych słuchaczy byli obecni reprezentanci różnych organizacji i stowarzyszeń polonijnych działających w Szwajcarii, m.in. Muzeum Kościuszki w Solurze i Redakcji „Naszej Gazetki” w Zurychu.
Spotkanie zakończyły rzęsiste oklaski wyrażające pełne uznanie obecnych dla prelegentów i organizatorów tego udanego kościuszkowskiego spotkania.
————————————
1) Z braku formalnych dowodów (w owym czasie nie znano rejestrów urodzeń), dzień ten przyjmuje się biorąc pod uwagę ówczesną tradycję chrzczenia noworodków w tydzień po ich urodzeniu. Wedle wpisu do dawnych ksiąg urodzeń prowadzonych przez miejscową parafię (Kossów) chrzest Kościuszki miał miejsce 12-go lutego 1746 r. (w Mereczowszczyznie).
2) Victor Oberlin, negocjator z Solury był m.in. jednym ze świadków prawidłowości formalnej oświadczenia ostatniej woli złożonego przez Kościuszkę (testament z 10-go października 1817 r.).
Fot. M. Gruszczyńska J. A. Konopka