Anna Zymon-Stankiewicz
Anna Zymon-Stankiewicz.
Z urodzenia Warszawianka. Uczestniczka Powstania Warszawskiego na Starówce. Do wyjazdu z Polski mieszkała w Krakowie. Pracowała m.in. w Automobilklubie Polskim i Polskim Związku Motorowym (była m.in. sekretarzem międzynarodowych rajdów samochodowych). W 1967 r. wyjechała do Włoch (Varese). W 1978 r. przeniosła się do Szwajcarii i osiadła w Riva San Vitale w kantonie Ticino.
Jeszcze w czasie pobytu we Włoszech nawiązała kontakt z redakcją „Orla Białego”, czasopisma emigracyjnego wychodzącego w Londynie. Wspólnie z mężem nakręciła dwa filmy dokumentalne (z okazji 25 rocznicy bitwy pod Monte Cassino oraz z pogrzebu gen. Władysława Andersa), pokazywane potem na zebraniach środowisk emigracyjnych.
Od 1980 r. stały współpracownik czasopisma „Nasza Gazetka” (tematyka historyczna, wspomnieniowa itp.), które reprezentowała dziesięciokrotnie na Światowym Forum Dziennikarzy Polonijnych w Tarnowie. Od 1980 r. działała w Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów w Szwajcarii, pełniąc funkcję Sekretarza i członka Komisji Rewizyjnej Koła w Tesynie. Jest równocześnie współorganizatorem polskich uroczystości patriotyczno-niepodległościowych (3 Maja, 11 listopada) i społeczno-religijnych (Opłatki, spotkania Wielkanocne) na terenie swego kantonu, często relacjonowanych przez miejscowe środki przekazu. Jest autorką zbioru opowiadań pt. „Romeo”, przetłumaczonego też na język włoski oraz Książki – wspomnienia „Kto? Gdzie? Kiedy?”. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.