Informacje z życia Polonii w Szwajcarii... Wydarzenia, spotkania, imprezy... Artykuły, felietony, reportaże, reklamy polskich firm - to wszystko znajdziesz w "Naszej Gazetce".

Ile Szwajcarii w Polsce i Polski w Szwajcarii

About

W tym roku przypada 200 rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki. Bardzo wiele środowisk związanych z osobą i ideą Naczelnika podejmuje różne działania zmierzajcie do upamiętnienia tej rocznicy. Wspólnie z Fundacją im. Tadeusza Kościuszki z Krakowa w podróż edukacyjną śladami Naczelnika wybrali się do Szwajcarii uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego z krakowskiego Podgórza. Celem wyprawy licealistów z Krakowa było odwiedzenie Solury, Raperswil i Genewskiego CERN-u.

Za Kościuszką do Solury

Nasze kroki skierowaliśmy najpierw na przykościelny cmentarz w Zuchwil. W miejscu pierwszego pochówku Kościuszki stoi dziś pomnik nagrobny. Zgodnie z testamentem wydobyte z ciała serce zostało umieszczone w urnie i przekazane Emilii Zeltner aby w 1927 w końcu spocząć na Zamku Królewskim w Warszawie. Ciało natomiast w rok po śmierci przeniesione do Krypty św. Leonarda na Wawelu

Złożeniem wieńca młodzież oddała hołd patronowi szkoły. Jest to dla moich uczniów jedno z ważniejszych miejsc – powiedziała kierującą wyprawą pani Beata Zgutka Dyrektor Szkoły .

Przy jednej z uliczek Starego Miasta w Solurze stoi dom rodziny Zeltnerów, w którym Kościuszko na stare lata znalazł spokój i ukojenie. Każdy chciałby mieć takiego dziadka, dlatego Emilia, córka gospodarza, spędzała z nim sporo czasu na rozmowach i słuchaniu jego opowieści. Czas w domu Zeltnerów w Solurze można chyba najkrócej określić jako okres spokojnej starości.

Warto zatrzymać się na parę mitu w tym unikatowym muzeum wypełnionym po brzegi pamiątkami po bohaterze dwóch narodów.

Raperswill – skarbnica kultury polskiej na obczyźnie

W dwóch miejscach w Europie serce każdego Polaka powinno zabić mocniej: Muze­um Sikorskiego w Londynie i Muzeum Polskim w Raperswil, które zlokalizowane jest w średniowiecznym zamku wzniesionym na półwyspie nad Jeziorem Zuryskim. Założone zostało w 1870 jako Muzeum Narodowe Polskie z inicjatywy Agatona Gillera przez hrabiego Władysława Platera w celu zabezpieczenia polskich zabytków i pamiątek historycznych. Mimo bardzo dramatycznych losów zbiorów raperswilskich do dziś jest to trudna do przecenienia skarbnica kultury polskiej na obczyźnie. Młodzi ludzie zgodnie stwierdzili, że nie spodziewali się tak wspaniałych zbiorów zgromadzonych z potrzeby serca tak daleko do Polski.

CERN – brama do przyszłości

Kościuszko był jednym z pierwszych nowocześnie myślących Polaków. Ten znakomity inżynier stawiał na naukę, chłonął wszystkie nowinki techniczne, był zauroczony geometrią i matematyką, dlatego swoją podróż po Szwajcarii zakończyliśmy w ośrodku badawczym CERN – Europejska Rada Badań Jądrowych (fr. Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire).

I tu przydała się osoba Tadeusza Kościuszki. IV LO i Politechnika Krakowska mają tego samego patrona. Dzięki pomocy prof. Andrzeja Białkiewicza Prorektora Politechniki udało się znaleźć wolny termin. Mogliśmy zwiedzić ośrodek i wysłuchać wykładu pani dr Magdaleny Kolwalskiej. Była to dla uczniów i nauczycieli uczta duchowa – przykład jak należy popularyzować fizykę i matematykę.

Z czystym sumieniem można powiedzieć, że była to podróż edukacyjna. Pracujący na co dzień z młodzieżą nauczycie IV LO: Aleksandra Tyrańska i Grzegorz Techmański poprowadzili seminarium historyczne pt „ Dlaczego ON wybrał Szwajcarię” natomiast Pani Anna Buchman kustosz Muzeum w Raperswil, dr Jan Konopka z Muzeum w Solurze i Robert Sprigwald z Fundacji Kościuszki w Krakowie wygłosili trzy wykłady pod wspólnym tytułem „Ile Szwajcarii w Polsce i Polski w Szwajcarii”.  Dzięki wykładowi pana Michała Wątora fizyka młodzież z IV LO pojechała do CERN–u przygotowana.

Zaproponowana przez Fundację podróż edukacyjna „Szlakiem Kościuszki do Szwajcarii” wejdzie na stałe do programu edukacji patriotycznej IV LO

Muzeum w Solurze

Muzeum Kościuszki w Solurze założone zostało 1936 roku w domu, w którym spędził ostatnie lata swego życia i zmarł 15 października 1817 r. Solura jest kilkunastotysięcznym miastem nad rzeką Aarą w Szwajcarii, stolicą kantonu o tej samej nazwie.

Adres: Solothurn, Gurzelngasse 12 tel. 41 32 622 80 56

http://www.kosciuszkomuseum.ch/

Muzeum Polskie w Rapperswilu – Schloss Rapperswil – 8640 Rapperswil – http://www.muzeum-polskie.org/

Mail –  muzeum.polskie@muzeum-polskie.org; Tel.: 0041 (0)55 210 18 62

CERN – Europejska Organizacja Badań Jądrowych – ośrodek naukowo-badawczy położony na północno-zachodnich przedmieściach Genewy na granicy Szwajcarii i Francji, pomiędzy Jeziorem Genewskim a górskim pasmem Jury. Obecnie do organizacji należy dwadzieścia państw. CERN zatrudnia 2600 stałych pracowników oraz około 8000 naukowców i inżynierów reprezentujących ponad 500 instytucji naukowych z całego świata. Najważniejszym narzędziem ich pracy jest największy na świecie akcelerator cząstek – Wielki Zderzacz Hadronów.

http://home.cern

 

tekst i fot : Robert Springwald

Wydawca i Redaktor Naczelny: Tadeusz M. Kilarski