Informacje z życia Polonii w Szwajcarii... Wydarzenia, spotkania, imprezy... Artykuły, felietony, reportaże, reklamy polskich firm - to wszystko znajdziesz w "Naszej Gazetce".

Apel PL

About

Drodzy Przyjaciele

 

Od lat z bezsilnością patrzyliśmy, jak w skandaliczny sposób w coraz większym stop­niu umniejszano znaczenie walki narodu polskiego z niemiecką III Rzeszą.  A kiedy Państwo Polskie postanowiło wreszcie przeciwstawić się kłamstwom ruszyła krucjata oszczerstw próbująca przedstawić Polaków, jako współodpowiedzialnych za mord na narodzie żydowskim.  Ten naród przeżył prawdziwą hekatombę cierpienia, stracił 6 mln ludzkich istnień, ale w tych milionach było ok. 3 mln Żydów polskich, którzy od wieków żyli w Polsce, a do której uciekali z całej Europy, gdzie ich przez stulecia prześladowano.  To właśnie w Polsce znaleźli tolerancję i prawo do życia.

 

Holocaust to nie tylko potworne cierpienie narodu żydowskiego. Holocaust to równie potworne cierpienie narodu polskiego. Niemcy hitlerowskie z równą nienawiścią i równą bezwzględnością traktowały obie nacje. Bombardowana przez Luftwaffe we wrześniu 1939 r. polska ludność cywilna, podczas okupacji – łapanki, masowe egzekucje i dziesiątkowanie Polaków za opór Armii Krajowej, masowe wywózki albo na roboty do Niemiec albo do obozów koncentracyjnych. Mordowanie intelektualistów, w końcu zwyrodniałe dobijanie rannych powstańców Warszawy wraz personelem medycznym i rzeź na Woli w Warszawie, gdzie wymordowano ok. 60 tys. ludzi w tym kobiet, starców i dzieci. Polska straciła nie tylko miliony obywateli, zrujnowano i zniszczono tysiące miast i miasteczek, nawet do 97% jak Warszawę czy Jasło, miasto na Podkarpaciu, które miało być miastem niemieckim.

 

Trzeba być ignorantem, aby być ślepym na fakty ogólnie dostępne. Polska była pierwszym krajem, który stawił się opór militarny Hitlerowi. Była jedynym krajem, który pomimo niemieckiej okupacji nie poszedł na żadną kolaborację.  Tysiące rodzin pomagało w przetrwaniu współbraciom żydowskim, choć tylko w Polsce, Niemcy karali śmiercią przez rozstrzelaniem lub szubienicą całej rodziny, która pomagała. Niestety nie by­ły to tylko groźby.

 

Polska miała najliczniejszą armię podziemną (Armia Krajowa), polscy żołnierze walczyli z Niemcami we Francję, w Anglii, walczyli w Rosji, Afryce, we Włoszech. W podzięce za to Alianci Polaków sprzedali w Teheranie, potem w Poczdamie.  Tak jak nie przyjęli prawdy o Katyniu, tak zignorowali polskie raporty o hitlerowskiej eksterminacji Żydów na terenach okupowanych w Polsce. W imię polityki….

 

Nie napisałem tych powyższych zdań dla moich Rodaków, bo Oni znają tę historię wystarczająco dobrze. Ale napisałem to dla naszych Przyjaciół w Szwajcarii i w Europie.  To krótki wstęp do dwóch krótkich filmów w języku angielskim – Premiera polskie­go rządu p. Mateusza Morawieckiego i p. Stefana Tompsona. Wystarczy trochę dobrej woli i otwarcia się – nic więcej. Reszty dokona prawda…. Więc przekazujmy ją dalej.

 

http://www.nasza-gazetka.com/Morawiecki_M.mp4

http://www.nasza-gazetka.com/Tompson_St.mp4

 

Polska to nie tylko nasza Matka – jak powiedział nasz Wielki święty Jan Paweł II. Pol­ska to również nasz moralny obowiązek. Jestem przekonany, że setki ludzi, których w życiu spotkałem wie o tym równie dobrze jak ja.

 

Dziękuję za zrozumienie

 

Tadeusz M. Kilarski – Red. Naczelny NG

Wydawca i Redaktor Naczelny: Tadeusz M. Kilarski