Informacje z życia Polonii w Szwajcarii... Wydarzenia, spotkania, imprezy... Artykuły, felietony, reportaże, reklamy polskich firm - to wszystko znajdziesz w "Naszej Gazetce".

Prof. Mirosław Matyja uhonorowany

About

Prof. Mirosław Matyja uhonorowany Krzyżem Komandorskim

z Gwiazdą Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika

W Bazylice Archikatedralnej pw. św. Piotra i Pawła w Poznaniu odbyła się 23 listopada br. 171 Inwestytura Królewskiego Orderu Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika. To wielkie wydarzenie miało miejsce dokładnie w Złotej Kaplicy, w ktorej znajdują się pozostałości po grobowcach pierwszych polskich władców: Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Po zakończeniu mszy, odprawianej przez Księdza Prałata Jana Stanisławskiego Kapelana Orderu, przystąpiono do uroczystej Inwestytury Orderu, którym uhonorowano Profesora Mirosława Matyję.

Nasz stały korespondent i felietonista, profesor Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie, prof. Mirosław Matyja został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Św. Stanisława BM za zasługi na polu nauki.

Przypomnijmy, ze Order Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika ustanowiony zo­stał 7 maja 1765 r. przez króla Stanisława Augusta Poniatowskieg o, który został jego pierwszym Wielkim Mistrzem. Order zajmował drugie miejsce w hierarchii polskich orderów, po Orderze Orła Białego, a przed ustanowionym w 1792 r. Orderem Virtuti Militari. Jego otrzymanie miało być zachętą do dalszej służby publicznej, z perspektywą otrzymania wyższego odznaczenia.

W 1979 idea Orderu Świętego Stanisława została reaktywowana, a w roku 1983 Ojciec Święty Jan Paweł II pobłogosławił Order w Złotej Kaplicy w poznańskiej Bazylice. Obecnie Order uznawany jest jako jedno z największych odznaczeń wolnego Państwa Polskiego.

Wydawca i Redaktor Naczelny: Tadeusz M. Kilarski