Informacje z życia Polonii w Szwajcarii... Wydarzenia, spotkania, imprezy... Artykuły, felietony, reportaże, reklamy polskich firm - to wszystko znajdziesz w "Naszej Gazetce".

Tadeusz Wojnarski. Z nieludzkiej ziemi do Włoch – żołnierz i artysta

About

W dniu 23.08.2019 roku w sali wystaw czasowych Muzeum Regionalnego w Jaśle od­było się otwarcie wystawy pt. „Tadeusz Wojnarski. Z nieludzkiej ziemi do Włoch – żołnierz i artysta”.

Na wystawie zaprezentowana została kolekcja prac przedstawiająca wojenne przeżycia Tadeusza Wojnarskiego i jego towarzyszy. Sylwetkę autora wystawionych prac przybliżył syn artysty Ta­deusz Wojnarski, dzięki czemu zgromadzana na wernisażu publiczność mogła poznać treść i emocje kryjące się w eksponowanych obrazach. Wystawa składa się z dwóch wątków tematycznych. Pierwszy, to ilustracja życia łagrów sowieckich w latach 1940-41, w których artysta przeżył ge­hennę zesłania. Druga część ekspozycji poświęcona jest walkom na froncie włoskim, w których Tadeusz Wojnarski uczestniczył jako żołnierz Armii gen. Wł. Andersa. W pracach tych utrwalił pełne emocji portrety swych towarzyszy broni i miejsca, w których przyszło mu walczyć.

Uzupełnieniem artystycznej części wystawy są osobiste pamiątki, dokumenty i odznaczenia związane z wojennym okresem życia Tadeusza Wojnarskiego.

Wystawa prac, dzięki uprzejmości syna artysty Tadeusza Wojnarskiego, została zaprezentowana po raz pierwszy w Polsce. Warto zapoznać się, nie tylko z dziełami twórcy, ale również z ciekawym życiorysem żołnierza-artysty , którego rodzina wywodzi się z Bieździedzy koło Jasła.

Wystawa dostępna była w siedzibie Muzeum Regionalnego w Jaśle, przy ul. Kadyiego 11, do połowy października 2019 r.

Wydawca i Redaktor Naczelny: Tadeusz M. Kilarski